Audi, Cenevre Otomobil Fuarı’nda A3 Sedan konseptin dünya prömiyerini gerçekleştirdi

Dört kişilik sedan, gelişmiş MMI işletim sisteminden, ileri teknoloji ürünü bilgi-eğlence sistemlerine ve aktarma organlarına kadar Audi’nin teknolojik uzmanlığını eksiksiz şekilde barındırıyor.
408 HP gücünde beş silindirli turboşarjlı bir motor; yedi ileri S tronic şanzıman ve quattro sürekli dört tekerden çekiş sistemi, üstün yakıt verimliliği ile birlikte heyecan verici bir dinamizm sağlıyor.

4,44 metre uzunluğa ve 1,84 metre genişliğe ve 1,39 metre yüksekliğe sahip olan dinamik karakterli A3 Sedan Konsept’in tasarımı, Audi’nin tipik “sportif şık” dilini temsil ediyor. Ön kısma entegre edilmiş olan keskin hatlı tek çerçeveli ön ızgara, otomobile heykel gibi bir görünüş sağlıyor. Karbon elyafıyla güçlendirilmiş plastikten (CFRP) yapılmış olan şasi ve enlemesine yerleştirilmiş üç boyutlu alüminyum kanatlar, otomobilin genişliğini vurgulayan bir görsel efekt yaratıyor. Farlar tek çerçevenin açılı üst köşeleriyle birleşerek motor kaputunun belirgin şekilde vurgulanmış başlangıç noktasını işaret eden bir geçiş oluşturuyor.

A3 konseptinin kaputunun altında Audi’nin turboşarj ve FSI direkt benzin enjeksiyonu teknolojilerini birleştiren beş silindirli bir motor vardır. 2.5 litrelik motor hacminden 408 HP gibi müthiş bir güç üreten bu motorun maksimum torku 500 Nm’dir ve 1600 ila 5300 d/d arasında geniş bir devir aralığında sunulmaktadır.

Beş silindirli bu motor heyecan verici bir ses çıkarmaktadır – tipik sesi 1980’lerin Audi sesini ve o dönemdeki müthiş yarış başarılarını hatılatmaktadır. Otomobilin performansı geleneğine tam bir hürmet gösterisidir: A3 Sedan konsept sıfırdan 100 km/sa’e 4.1 saniyede ulaşmaktadır ve elektronik olarak sınırlanmış olan 250 km/sa’lik maksimum hızı sadece resmi bir rakamdır.

Yakıt tüketimi açısından bu dört kişilik otomobil 100 km’de sadece 9.1 litre yakıta gereksinim duymakta ve kilometrede 212 gram CO2 emisyonu çıkarmaktadır. Audi markasının modüler verimlilik platformuna ait teknolojiler olan regülasyonlu yağ pompası, akıllı ısı yönetim sistemi ve enerji geri kazanım sistemi bu üstün verimliliğe katkı sağlamaktadır.