Audi A5 ve Q2’nin güvenliğine 5 yıldız!

Audi A5 ve Q2’nin güvenliğine 5 yıldız!

Audi’nin kompakt SUV segmentindeki yeni modeli Q2 ve Yeni A5’in güvenliği EuroNCAP testlerinden 5 yıldız alarak segmentlerindeki en güvenli araçlar arasında yer aldı.

1997 yılından bu yana pazara yeni sunulan otomobillerin tasarımlarının ve teknik yapılarının güvenlik performanslarını, çarpışma testleri sonrasında titiz biçimde denetleyen bağımsız güvenlik kuruluşu Euro NCAP, Audi’nin kompakt SUV segmentindeki yeni modeli Q2’yi ve A5 modelinin yeni nesli Yeni A5’i beş yıldızla derecelendirdi.

İki model de yetişkin, çocuk ve yaya korumasında üst derecede güvenlik sağlıyor.

Euro NCAP, iki modelde bulunan acil durum fren asistanını da değerlendirdi. Audi pre sense front ön bölge sürücü destek asistan sisteminin bir parçası olan acil fren asistanı Q2’de standart olarak sunuluyor. Sistem ön ve arka sensörleri ile aracın çevresini sürekli kontrol ediyor. Q2 sahip olduğu bu sistemle, sürüş sırasında aracın çevresinde sürüş güvenliğini etkileyecek veya risk oluşturabilecek bir araç veya yaya tespit ederse önce görsel ve akustik uyarıcılarla sürücüyü uyarıyor. Sürücü tepkilerine göre gerek görüldüğünde de otomatik olarak devreye girip frenleme yapıyor veya tam frenleme ile aracı durduruyor.

A5 Coupe ve A5 Sportback’te standart olarak yer alan Audi Pre Sense City (şehir içi trafik sürüş destek asistanı) , kazaların önlenmesine ve trafik güvenliğinin sağlanmasına yardımcı oluyor. Sistem, saatte 85 kilometre hıza kadar aracın ön camında bulunan bir kamera yardımıyla 100 metrelik bir alanı sürekli olarak kontrol ediyor. Aktif sürüş esnasında yaya veya bir araçla çarpışma riski görülürse önce sürücüyü uyarıyor, ardından da gerek görüldüğünde acil fren uyguluyor. Bu sistem, saatte 40 kilometre hıza kadar herhangi bir çarpışma riskini önleyebiliyor. Saatte 85 kilometreden fazla hızda da hem uyarılar hem de otomatik frenleme olası bir çarpışmanın etkisini azaltıyor.

Audi A5 ayrıca çarpışma önleme asistanı veya dönüş asistanı gibi birçok güvenlik asistanlarına sahip… Çarpışma önleme asistanı, aracın önüne çıkan herhangi bir engelden kurtulmasına yardımcı olurken, dönüş asistanı da akıcı trafikte yapılacak dönüşlerde sürücüsüne destek oluyor. Sensörler yardımı ile trafik akışını takip ediyor ve dönüşe uygun olmayan bir anda sürücü tarafından aracın hareket ettirilmesi durumunda frenleme yaparak sürücü hatalarını minimize etmeye yardımcı oluyor.