Audi’nin yeni bir segment yaratan üyesi Q2 showroomlarda yerini aldı.

Audi’nin Q model ailesine yeni eklenen kompakt SUV modeli Q2 satışa sunuldu. Yüksek düzeyde işlevselliği yenilikçi tasarımla buluşturan ve gündelik kullanımda konfor ve sportifliğin bileşimi olan Audi Q2, bilgi-eğlence ve sürücü asistan sistemleriyle öne çıkıyor.

Kendine has tasarım özellikleriyle, farklı bir geometrik tasarım dilini simgeleyen ve bu sayede Audi’nin Q model ailesi içinde bağımsız bir karakter ortaya koyan Q2 modeli, Audi tutkunlarını tanışmaya bekliyor.

İlk bakışta klasik Audi ön ızgarası ve geniş hava girişleri sayesinde keskin kenarlı ve güçlü bir SUV olarak öne çıkan yeni modelde göze çarpan ilk özellik renkli denge kanatlarına sahip C sütunlarıyla birleşen düşük tavan oluyor. Bu detay, Audi Q2’nin sportif karakterini daha da ön plana çıkarıyor. Arka bölüm de uzun tavan ucu rüzgarlığı ve gövde altı koruma görünüşüne sahip difüzörle birlikte dinamik bir şekil alıyor. Yanda, yüksek cam çizgisinin yanı sıra kapı bölmesindeki içbükey alanlar ise özellikle dikkat çekiyor. İçbükey alanlar, tekerlek yuvalarını ve böylece kompakt SUV’ nin quattro karakterini daha da vurgulu hale getiriyor.

Motor Seçenekleri

SUV ailesinin yeni üyesi Audi Q2 Türkiye’de 3 farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak. Aralık ayı itibari ile öncelikle 1.4 TFSI 150 HP 7 ileri Stronic araçlar satışa sunulurken, sırası ile 1.6 TDI 116 Hp ve 1.0 TFSI 116 Hp gücünde diğer motor seçenekleri showroomlarda yerini alacak.

405 litre yük hacmi

Dış gövdenin sıkı ve köşeli tasarım dilini devam ettiren Q2’nin iç mekanı ise beş kişilik. Dört kapı da oldukça geniş açılarak, otomobile rahatlıkla girilebilmesini sağlıyor. Görüş alanı oldukça iyi olmakla birlikte sürücü ve öndeki yolcunun oturma pozisyonları da sportif bir yapıda. Bagaj bölmesi 405 litreye kadar yük alabiliyor ve bagaj kapasitesi arka koltuklar katlandığında 1.050 litreye kadar çıkıyor.

Kompakt sınıf üstü model standardında sürücü asistan sistemleri

Q2’de bulunan sürücü yardım sistemleri, kompakt sınıf üstü modellerde sunulan asistan sistemlerinden alındı. Bu da Q2’yi segmentinin üzerinde konumlanan bir kompakt SUV yapıyor.

Opsiyonel olarak sunulan sistemler de çok yönlü ve yüksek performans sunuyor. Audi pre sense front, radar sistemini kullanarak, yaya geçişleri ya da otomobilin önündeki araçtan kaynaklanan tehlikeli durumları tespit edebiliyor. Sistem, sürücüyü uyarıyor ve gerekli olması halinde düşük hızlarda otomobili durdurana kadar fren yapıyor.

Audi; Stop&Go işlevine sahip adaptif hız kontrolü ve trafikte sürüş asistanı gibi en çok beğenilen sistemleri bu araçta biraraya getirdi. Adaptif hız kontrolü, radar desteği sayesinde öndeki otomobille aradaki mesafeyi arzu edilen düzeyde tutuyor. Q2’de yer alan bir diğer önemli sistem de trafikte sürüş asistanı ilave ultrasonik sensörleri ve ön kamerayı kullanıyor. Bu sistem ayrıca, saatte 65 kilometreye kadar olan hızlarda yavaş akan trafikte direksiyonun görevini de üstlenebiliyor. Audi şerit değiştirme asistanı, radar ve video kamera tabanlı sistemiyle şerit değişikliklerini takip ediyor. Audi aktif şerit takip asistanı da sürücünün şeridinde kalmasına yardımcı oluyor. Eğer sürücü, şeritten ayrılma uyarı sisteminden gelen uyarılara tepki vermezse, yine acil durum asistanı fren yaparak Audi Q2’nin durmasını sağlıyor. Kamera tabanlı trafik işareti tanıma sistemi de sürücüye hız sınırlarını, girilmez bölgeleri ve diğer işaretleri grafik olarak gösteriyor.

Sürücüyü destekleyen bir diğer sistem de en yeni nesil park asistanı. Bu sistem, bu kompakt SUV’nin paralel ve dik park alanlarına girmesini sağlayacak şekilde manevra yapabiliyor. Sürücünün dik bir park bölmesinden geri geri çıkmak istemesi halinde çapraz trafik arka asistanı devreye giriyor. Radar sensörleri ile otomobilin arkasındaki trafiği izliyor ve durumun gereğine göre tepki veriyor.

Kişiye özel tarz: dış ve iç mekan

Q2’yi tercih edecek kişiler, pek çok açıdan otomobillerinin görünüşünü kendi arzularına göre değiştirebilirler. Döşeme serisine göre değişiklik gösteren ek parçalarla, bu SUV’ye sportif ya da tipik bir off-road görünümü kazandırılabiliyor. Başlangıç paketine sahip model üzerinde tasarım ve spor olmak üzere iki döşeme çizgisi yer alıyor. Q2’nin, tasarım tercihine göre S çizgisi spor paketi daha da farklılaştırılabiliyor. Opsiyonel olarak sunulan S çizgisi dış görünüm paketi de SUV’un çevik yapısını daha da arttıran bir öğe olarak göze çarpıyor.