Audi’den çukur veya tümsekten enerji üreten amörtisör

Audi, otomobillerin yollardaki tümseklerden veya çukurlardan geçtiğinde ortaya çıkan sarsıntıyı elektrik enerjisi üreten bir amortisör sistemi geliştirdi. Prototip, geleneksel hidrolik amortisörlerin aksine elektromanyetik olduğu için daha konforlu bir yolculuk da sunuyor.

Elektrikli otomotiv endüstrisi için otomotiv üreticileri AR-GE çalışmalarında, elektrik enerjisinin önce kaynağı sonra da tüketimi konusunda araştırmalar yaparken, elektriğin otomobil sistemi içinde yeniden üretilmesi de büyük önem arz ediyor. Audi mühendisleri, elektrik enerjisinin sürüş sisteminde yeniden üretilmesini sağlayacak, çok önemli bir prototip geliştirdi. eROT adı verilen sistem, amortisörlerden elektrik üretilmesini sağlıyor.

Yoldaki her tümsek, çukur veya dönemeç aracın yukarı aşağı veya sağa hareket ederek, kinetik enerji üretmesini sağlıyor. Hareketten üretilen bu kinetik enerji ise, hali hazırda otomobillerde kullanılan hidrolik amortisörler tarafından emilerek kaybediliyor. Audi’nin geliştirdiği eROT ise, bu kinetik enerjinin amortisörlerin yerine kullanılan elektrik motorları tarafından elektrik enerjisine dönüşmesini sağlıyor. Üretilen bu elektrik enerjisi de otomobilin hareket etmesi için tekrar elektrikli sürüş sistemine aktarılıyor.

Daha da konforlu

eROT, tekerleklerden gelen her türlü hareketi yani kinetik enerjiyi çeşitli aksamlar ile elektrik motoruna aktarıyor. Bu motor da bu enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştürüyor. Bu sistem, ortalama 100-150 Watt eletrikli üretebiliyor, bazı yol koşullarında bu güç 613 Watt’a kadar çıkabiliyor.

eROT, geleneksel hidrolik amortisörlerden çok daha fazla konfor sunuyor. Ayrıca geometrisi nedeniyle de otomobillerde yepyeni olanaklar da yaratıyor. Yere dik olarak yerleştirilen hidrolik amörtisörlerin aksine, yere paralel olan eROT böylece fazla yer kaplamıyor ve özellikle bagaj hacminin de daha derin olmasını sağlıyor.