Bir yaşam tarzının simgesi: Yeni A4 Avant

Audi’nin en çok satan model ailesi olan ve geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni nesil A4, Avant seçeneğiyle genişliyor.

Yeni A4 Avant da, aynı A4’teki gibi teknoloji ve estetiği harmanlamış.

Audi’nin tüm dünyada en çok satan modeli ünvanını taşıyan ve Frankfurt Fuarı’nda kamuoyuyla tanışan model ailesi A4’ün yeni üyesi A4 Avant tanıtıldı.

Türkiye’de ilk planda 3 farklı motor seçeneği ile Nisan 2016’dan itibaren satışa sunulması planlanan yeni A4 Avant özellikle teknolojik geliştirmeleriyle sınıfının en iddialı modeli olma özelliğini devam ettiriyor.

Yeni ve güçlü motorlar

Türkiye’ye öncelikle önden çekişli 1.4 TFSI, hem önden çekişli, hem de quattro seçeneğe sahip 2.0 TDI ve 2.0 TFSI quattro olmak üzere 3 farklı motor seçeneğiyle Nisan ayında satışa sunulması planlan Yeni A4 Avant, özellikle teknolojik geliştirmeleriyle sınıfının en iddialı modeli olma özelliğini devam ettiriyor.

Önceki nesle göre özellikle aerodinamik yapısında geliştirmelerin yapıldığı A4 Avant, böylece sınıfının en iyi hava sürtünme katsayısına (0,26) sahip olmuş. Bu da modelin düşük CO2 emisyonlarına sahip olmasını sağlamış: A4 Avant 2.0 TDI ultranın CO2 emisyonu değeri 99 gr/km iken, 190 hp gücündeki A4 Avant ultrada bu değer, 114 gr/km.

Ağırlıkta 120 kilograma varan azalma

Eski modele göre otomobilin boyutları büyümüş ancak ağırlığı, kullanılan motor seçeneğine bağlı olarak 120 kilograma varan önemli ölçülerde azaltılmış. Yeni Audi modellerinin gövdesi, akıllı malzeme bileşimi ve hafif yapısı sayesinde sınıfının en hafiflerinden biri olmuş. Audi A4 Avant gürültü seviyesi açısından sınıfının liderlerinden biri. Bütün yolcular cömertçe sunulan mekandan yararlanırken, pürüzsüz hatlar iç kısmının genişliğini vurgulamış. Gösterge panelinin ön kısmında geniş hava çıkışları şeridinin yanı sıra, geniş ve dekoratif bir yüzey bulunuyor. Akıllıca yapılmış çevre hatları ışıklandırması, akşamları kapıları ve orta konsolu aydınlatıyor. İşçiliğin kalitesinden hiçbir ödün verilmemiş. Renkler ve malzemelerde, tüketiciye konfigürasyonda da daha da fazla özgürlük veren yeni çizgi konsepti izlenmiş.

Uzunluğu 4725 milimetre, aks mesafesi 2820 milimetre olan yeni A4 Avant yolda güvenli bir duruş sergiliyor. Ön ve arkada belirgin bir yatay çizgi, otomobilin genişliğini vurguluyor. Kısa çizgilere sahip akıcı tasarım markanın spor zarafetini ifade ediyor. Single frame ızgara geniş ve alçak; İsteğe bağlı olarak LED veya Matrix LED teknolojisiyle alınabilecek farlar (dinamik dönüş sinyalleriyle birlikte) teknolojiyi görsel bir marka haline getirmiş.

Yeni ve güçlü motorlar

Yeni Audi A4 Avant Türkiye’de tamamı S tronik şanzımana sahip, 3 farklı motor motor seçeneğiyle sunulacak: 1.4 TFSI 150 hp S tronic motor seçeneği başta olmak üzere, 2.0 TDI 190 hp S tronic dizel motor seçeneği ve 2.0 TFSI seçeneğiyle sunulacak.

Sınıfında en geniş yelpaze: Sürücü asistan ve güvenlik sistemleri

Audi A4 Avant, çok sayıda sürücü asistan sistemleriyle sınıflarında yeni standartları belirliyor. Öngörülü verimlilik asistanı sürücünün yakıt tasarrufu yapmasına yardım ediyor, Audi aktif şerit asistanı sürücünün şeritte kalmasına yardımcı oluyor, Stop & Go adaptif hız kontrolü ve trafik sıkışıklığı asistanı yavaş akan trafikte sürüşü kolaylaştırıyor. Yoldaki işaretler ve öndeki trafik gibi çok çeşitli parametreleri dikkate alıyor. Güvenliğe önemli katkılar yapan diğer inovasyonlar arasında, park asistanı, arka trafik asistanı, çıkış uyarısı, çarpışma önleme asistanı, dönüş asistanı ve Audi ön algılama sistemleri yer alıyor. Kameralı trafik işareti tanıma da modellerde bulunuyor.

Önceki modellerden daha da kapsamlı olan standart ekipmanları arasında xenon farlar, anahtarsız çalıştırma, Bluetooth arayüz ve 7 inç MMI renkli ekran bulunuyor.

Bilgi ve cazibe: Audi sanal kokpiti ve MMI

Burada odak noktası iki inovasyondan oluşuyor. Tamamen dijital bir kombinasyon enstrümanı olan opsiyonel Audi sanal kokpitinde, önemli bilgileri parlak ve yüksek çözünürlüklü grafikler, harika ayrıntılar ve sofistike efektlerle gösteren12,3 inç LCD ekran bulunuyor.

Yeni tasarlanan bir başka özellik olan orta konsoldaki MMI kontrol konsepti de ana kontrol unsuru işlevi görüyor. En ileri teknolojiye sahip bilgi-eğlence sistemi olan MMI Navigation plus, MMI touch ve 8,3 inçlik geniş bir ekranın yanı sıra, döner kumanda düğmesinin üzerinde bulunan, zum yapmak ve karakterleri girmekte kullanılan bir dokunmatik kontrole sahip. MMI kontrol mantığı, bütün olarak bir akıllı telefonun mantığına benziyor ve akıllı bir metin arama fonksiyonuna sahip. Yeni ve daha doğal olan sesle kontrol sistemi, örneğin “Peter Miller’ i aramak istiyorum” gibi normal günlük dildeki konuşmaları da anlıyor.

Yoğun bilgisayar gücü

MMI Navigation plus, Audi’nin tüketici elektroniğindeki inovasyonları hızla araçlara aktarabilmesini sağlayan ikinci nesil modüler bilgi-eğlence platformunun bilgisayar gücünden destek alıyor.

MMI Navigation plus özelliği bulunan bir otomobil sipariş edildiğinde, bu modül A4 Avant’ın Internet’e yüksek hızlı LTE ağı üzerinden bağlanmasını sağlıyor. Yolcular, mobil cihazlarını kullanarak ve Wi-Fi bağlantı noktası üzerinden internette sörf yapabiliyor ve e-mail gönderip alabiliyorlar.

A4 Avant’ta kullanılan Audi akıllı telefon arayüzü yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu arayüz, iOS ve Android cep telefonlarına özel olarak bu amaç için geliştirilmiş bir ortam olan Audi MMI sistemine entegre ediyor. Audi telefon kutusu ise akıllı telefonları araç üzerindeki antene bağlıyor ve kablosuz yöntemle ve Qi standardına uygun olarak şarj edilmesini sağlıyor. İnce düşünen hi-fi severler için inovatif 3D ses veren Bang & Olufsen Ses Sistemi de araçlarda sunuluyor. Yeni Audi Tablet de arka koltuklarda esnek bir eğlence aracı olarak kullanılabiliyor.

Sensörlü bagaj kapağı: A4 Avant

Yeni A4 ailesinin Avant modeli, 50 litrelik bagaj bölmesiyle sıradışı bir alan sunuyor. Bu sınıftaki premium modeller arasında en yüksek seviye olan bu rakam, arka koltukların katlanması ve tavana kadar yükleme yapılarak 1,510 litrelik hacme ulaşıyor. Ayrıca opsiyonel olarak elektrikli bagaj kapağı alınabiliyor. İsteğe bağlı ekstra sensör arka kapının açılıp kapanmasını kontrol ediyor.

Bir bakışta yeni Audi A4 ve Audi A4 Avant

 • Atletik oranlar ve spor zarafet
 • 4,73 metre uzunluk, 2,82 metre aks mesafesi, 1,84 metre genişlik, 1,43 metre yükseklik
 • İsteğe bağlı LED farlar, matrix LED farlar ile dinamik dönüş sinyalleri
 • Hafif gövde: Ağırlık önceki modele göre 15 kilograma varan ölçülerde azaltıldı
 • Sınıfının en iyi hava sürtünme katsayısı: Sedan için 0,23, Avant için 0,26; aero akustik özellikleri araçta sakin ve sessiz bir ortam yaratıyor
 • Rakipler arasında en uzun iç kısım ve en fazla omuz genişliği
 • Avant 505 litrelik bagaj hacmine sahip
 • Avant’ta elektrikli bagaj kapağı isteğe bağlı olarak alınabiliyor
 • İç tasarım geniş dekoratif yüzeyler ve kesintisiz havalandırma ızgarası şeridi sunuyor; yeni renk ve malzemeler, ferah iç mekan, LED iç aydınlatma paketi standart, birinci sınıf işçilik
 • Premium rakipler arasında hafif koltuk seçenekleri yelpazesi en geniş model
 • İsteğe bağlı LED iç ambiyans aydınlatma paketi
 • İsteğe bağlı olarak alınabilecek özellikler: Ön cama ekran görüntüsü yansıtma ve Audi sanal kokpit
 • Tamamen yeniden tasarlanan MMI işletim konsepti ve metin arama fonksiyonu
 • İsteğe bağlı en gelişmiş bilgi eğlence sistemi MMI Navigation plus, MMI dokunmatik özelliğiyle birlikte geliyor. 8,3 inç MMI monitör, LTE bağlanabilirlik özelliği ve Wi-Fi bağlantısını da kapsıyor. Audi telefon kutusu telefon şarjı olanağı da sağlıyor
 • Apple ve Android telefonların bağlanmasını sağlayan Audi akıllı telefon arayüzü
 • Yenilikçi 3D ses sağlayan Bang & Olufsen Ses sistemi ve arka koltukta mobil eğlence olanağı sunan Audi tablet.
 • Yakıt tüketimi yüzde 21’e varan oranlarda azaltıldı. En iyi yeni rakamlara sahip olan Audi A4 2.0 TDI ultra, 100 km’de sadece 3,7 litre dizel yakıt kullanıyor ve kilometre başına 95 gram CO2 emisyonu yapıyor
 • Ekonomik 1.4 TFSI 100 km’de 4,9 litre yakıt tüketiyor ve kilometre başına 114 gram CO2 emisyonu gerçekleştiriyor
 • Yeni 2.0 TFSI ultra, yeni geliştirilen yakma yöntemiyle 140 kW güç üretirken 100 km’de sadece 4,8 litre benzin tüketiyor ve kilometre başına 109 gram CO2 emisyonu yapıyor
 • Yeni nesil S tronic, tiptronic ve manüel şanzımanlar. S tronic A4’te önden çekişli versiyonda ilk defa yer alıyor, her iki otomatik şanzıman boş vites (sailing mode) fonksiyonuna sahip
 • Önden çekişli ve dört çeker tahrik, tekerlek seçimli tork kontrolüne sahip
 • Audi aktif şerit asistanı ve Audi yan asistanı
 • Yeni: Park asistanı, arka trafik asistanı, çıkış uyarısı, dönüş asistanı, çarpmayı önleme asistanı
 • Yeni güvenlik sistemleri: Audi pre-sense şehir, Audi pre-sense baz ve Audi pre-sense arka