1300x551_audi_yaris_haftasi.jpg

Audi Göcek Yarış Haftası’nda 10 Kasım Atatürk Kupası St. Anna teknesi ile Mikhael Kadetov’un oldu.

Doğuş Grubu katkıları ve Audi Yetkili Satıcısı Başaran Otomotiv ana sponsorluğunda düzenlenen ‘15. AUDI Sonbahar Göcek Yarış Haftası’ tamamlandı.

Rekor katılımla, uluslararası birçok farklı bayrak taşıyan 71 teknede 495 yelkenciyi bir araya getiren yarışlarda büyük kupa, uzun yıllardan bu yana bu kupa için mücadele eden Mikhael Kadetov’un oldu.

Göcek Yat Kulübü tarafından 15’incisi düzenlenen ‘AUDI Sonbahar Göcek Yarış Haftası - 10 Kasım Atatürk Kupası Yelken Yarışları’, Audi Yetkili Satıcısı Başaran Otomotiv ana sponsorluğunda ve D-Marin Göcek Marina, ERGO Sigorta, E.G.G. Yachting, METRO Toptancı Market ve Serenity Yachting katkılarıyla 06 –09 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.

12 farklı ülkeden 71 teknenin kayıt yaptırdığı yarış haftasında, IRC ölçümlü 54 tekne 7 divisionun en yoğun grupları oldu. Göcek Yat Kulübü, charter sınıflarına şans tanımaya devam etti ve ülkemize daha fazla yelken yarışçısı kazandırabilmek adına, destek ve gezi tekneleri birleşimindeki sınıfı tekrar açtı.

İbrahim Başaran : “Bölgeye olan bir sorumluluğumuz var”

15’inci Audi Sonbahar Göcek Yarış Haftası’nın ana sponsoru olmalarının kendilerini son derece mutlu ettiğini söyleyen Başaran Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran, “Otomotiv sektöründe, Doğuş Otomotiv ve Audi Türkiye ile yürüttüğümüz başarılı işbirliklerinin sonuçlarını, hizmet verdiğimiz bölgelerde müşterilerimizden aldığımız olumlu yorumlarla görüyoruz.

Müşterilerimizin bize olan güvenlerini boşa çıkarmamak adına gayret gösteriyoruz. Ulaştığımız bu noktanın, bölgemiz insanıyla olan yakın ilişkilerin bir sonucu olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla, bu bölgeye karşı bir sorumluluğumuz var. Bölgenin ekonomik, spor, kültürel; kısacası her anlamda gelişmesi yönünde gerçekleştirilen çalışmalara destek vermeyi bir görev görüyoruz. Bu yıl 15’incisi düzenlenen bu kupa da bunların başında geliyor. Göcek ve bölgesinin eşsiz doğasını, yelken sporunda ulaştığı noktayı, Göcek Yat Kulubü’nün genç sporculara olan katkısını bir nebze de olsa tanıtabilmek için bir katkımız olursa, bundan büyük mutluluk duyarız” dedi.

Yeni Audi A5’in tasarımı tekneleri aratmadı

Yarışlar süresince marinada sergilenen Audi A5 modeli de yarışçıların ve yarışları izlemeye gelenlerin büyük beğenesini kazandı. Özellikle estetik ve sportif tasarımıyla dikkat çeken Audi A5 Sportback, tasarımlarıyla rüzgarı ve dalgaları avantaja dönüştüren tekneleri aratmadı. Tüm otomobili kapsayan keskin çizgisiyle son derece dinamik bir görünüme sahip A5 Sportback, bu yönüyle de denizcileri kendisine hayran bıraktı.

İlk gün, ilk yarışta D-Marin Göcek Kupası için mücadele edildi

Haftanın ilk yarışında tüm tekneler, D-Marin Göcek Kupası için mücadele etti. İlk startı alan IRC sınıfı teknelerin ardından IRC Charter, Charter ve Destek sınıfları mücadeleye başladı. Yarış sonunda IRC sınıflarında finish hattını burunlayan ilk tekne Courrier Du Couer isimli teknesiyle Andrey Arbuzov oldu.

İkinci mücadele E.G.G. Yachting Kupası

Günün ikinci yarışı E.G.G. Yachting Kupası için start öncesi, start hattını zorlayan IRC 1, 2 ve 3’teki 27 teknenin 2 kez genel geri çağrılması, diğer sınıfların hatasız start almasını sağladı ve kendi üçgen rotalarının kısalığı avantajından da yararlanarak finish hattını önce geçen tekneler oldular. Bu kupada mutlu sona IRC 1 sınıfında Mikhail Kadetov ve ekibi St. Anna isimli tekneleriyle ulaştı.

İkinci gün büyük coğrafi mücadele oldu

Sonbahar yarış haftası öncesi soğuk hava dalgası ardından gelen yüksek basınç cephesi etkisinde gittikçe ısınan hava nedeniyle, 2. gün için planlanan iki yarış, komite tarafından Göcek Koyu içerisine taşındı. İlk yarış ERGO kupası yaklaşık 4-5 kts rüzgarla, Sıralıbük adasına doğru coğrafi rotada saat 12:40’ta startını aldı. Ve yarışı IRC 1 sınıfında Halil Gürkan Arıkan ve ekibi Alegria isimli tekneleriyle kazandı.

Günün 2. yarışı METRO Toptancı Market kupası için start, parkur çalışmalarını daha ilk yarış esnasında tamamlayan yarı komitesince, filo bekletilmeden saat 15:20’de verildi. Overall sonuçlarını direkt olarak etkileyecek haftanın 4. Yarışında IRC 1 sınıfından Courrier Du Couer isimli teknesiyle Andrey Arbuzov finish hattını ilk geçen tekne olma başarısını birkez daha gösterdi.

Son gün tek yarış, 10 Kasım Atatürk Kupası için zorlu sınav

Haftanın son yarışı BAŞARAN kupası, uzun yıllar sonra ilk defa IRC Sınıflarında düzeltilmiş en iyi zamanlı teknenin kazanacağı 10 Kasım Atatürk Kupası için çok büyük önem taşıdı. İlk 4 yarışta farklı teknelerin, farklı sonuçlara ulaşması, BCT overall birincisinin belirlenmesini bu yarışa bıraktı.
Nefes kesen mücadelenin ardından Başaran Kupası’nda IRC 1 sınıfında St. Anna teknesiyle Mikhail Kadetov ve ekibi birinciliği elde ederek overall’daki puanlarını da yükseltti ve
Göcek Yat Kulübü tarafından titizlikle hazırlatılan ve yapımı aylar süren, SAVARONA Gemisi’nin el yapımı maketi olan büyük ödülü; 10 Kasım Atatürk Kupası’nı almaya hak kazandı.

Sonbahar yarış haftasına Türk ekiplerin ilgisi büyük oldu!

Göcek’e bu yıl uzak diyarlardan birçok Türk yelkenci ekiplerde geldi. Mersin’den uzun seyir yaparak gelen Mersin Yelken Akademisi, İzmir bölgesinden İzmir Yelken, Omerta Yelken-Allegria ve Çeşme’den gelen Ernesto teknesi ekipleri guruplarında çok iyi mücadele ortaya koydular. Ve bu yılın diğer bir sürprizi ise, uzun bir süre yelken yarışlarına ara veren Anadolu Efes Sailing ekibi gün yarışlarında elde ettiği bir ikincilik ve iki üçüncülükle, Göcek bölgesi yarışlarına ciddi dönüş yaptığını gösterdi.

GYC ‘ilk’lerinde bir yenilik ve bir rekor!

Türkiye’de düzenlenen yat yarışlarında birçok ‘ilk’lerin yaratıcısı Göcek Yat Kulübü, mobil uygulamada bu yıl bir başka rekora daha imza attı ve yarış haftasını 1652 tekil kullanıcının uygulama üzerinden izlemesini sağladı. Sherpa firmasının desteği ile son 3 yıldır kullanılan GYC mobil uygulaması üzerinden yarış bilgileri, rotalar ve sonuçlar anlık olarak paylaşıldı.
Ve bu yıl yine ilk defa, mobil uygulama üzerinden başlatılan Photo Race yarışmasında yelkenciler, yarışma sırasında çektikleri fotoğrafları paylaştı. Büyük ilgi gören ve 500’den fazla fotoğraf yüklemesi yapılan Photo Race yarışmasında, NTV İzmir temsilcisi Merih AK ve Motorboat & Yachting fotoğraf editörü Osman Uğur’un da dahil olduğu juri tarafından seçilen en iyi 3 fotoğrafın sahibi yelkenciler kapanış gecesinde ödüllerini aldı.