1300x551_audi_porsche_isbirligi.jpg

Audi ve Porsche’den geleceğin otomobilleri için işbirliği

Audi ve Porsche markaların otomobil geliştirme kapasitelerinin etkin bir şekilde kullanılması, elektronikleşme, dijitalleşme ve otonom sürüş teknolojilerini daha ileriye taşımak için işbirliğine gittiklerini açıkladı.

AUDI ve Porsche, iki marka arasındaki işbirliğini daha da güçlendirme kararı aldı. Bu yeni girişimin amacı, geleceğin mobilite trendlerine birlikte şekil vermek olarak açıklandı. Bu işbirliği ile markaların otomobil geliştirme kapasitelerinin etkin bir şekilde kullanılması, elektronikleşme, dijitalleşme ve otonom sürüş teknolojilerinin de daha ileriye taşınması öngörülüyor.

Markaların bu sayede kazanacakları rekabet avantajı ise, gelecekte modellerinin yeni nesil versiyonlarını geliştirirken karşılaşacakları fırsatlardan en verimli şekilde yararlanmalarına ve zorlukların üstesinden daha başarılı bir şekilde gelmelerine imkan tanıyacak.

En parlak zihinler birlikte çalışacak

İki markanın en parlak zihinlerinin birlikte çalışarak geleceğin teknik trendlerini belirleyeceğini belirten AUDI AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, “Şirketlerimiz birçok ortak değere sahip, bunlardan en önemlisi ise müşterilerimiz için en iyi çözümleri ve en iyi ürünleri sunma çabamız.” şeklinde konuştu.

Porsche AG Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume ise, iki şirket arasındaki işbirliğinin, geleceğin mobilite ihtiyacına yanıt verme yarışında daha hızlı yol kat etmelerini sağlayacağını belirterek, “Gereken tüm alanlarda işbirliği yaparken, şirketlerimizin kendine özgü niteliklerini korumaya da azami özen göstereceğiz. Bugün bir Porsche otomobili Porsche yapan neyse, gelecekte de öyle kalmayı sürdürecek.” diye konuştu.

Ortak tasarım ve geliştirme projeleri gerçekleştirilecek

Bu, Volkswagen Grubu bünyesinde gerçekleştirilen ilk işbirliği değil. Audi, Volkswagen ve Porsche, SUV segmentinde yıllardır başarılı bir birliktelik sürdürüyor ve bu yeni işbirliğiyle Porsche ve Audi, kendilerini önümüzdeki on yıla uygun bir şekilde konumlandırıyor.

Önümüzdeki aylarda iki şirketin çalışanlarından oluşan ortak ekipler, işbirliği yapılacak alanları belirleyip 2025 yılına dek uzanan bir yol haritası çizecek. Ortak tasarım ve geliştirme faaliyetleri kapsamında temel olarak ortak otomobil mimarisi, modüller ve otomobil bileşenlerine odaklanılacak. Proje kapsamında farklı alanlarda yapılacak çalışmalar, ilgili alanın her iki şirketteki temsilcileri tarafından ortaklaşa yönetilecek.