Anne Kiwia > Audi magazin > Audi Türkiye

Anne Kiwia

 • kiwia_1400x438.jpg
kiwia_1400x438.jpg

Oraya ne zaman varacağınızı asla bilemezsiniz.

Biyografileri mükemmel bir hattı takip eden insanlar vardır. Bir de moda tasarımcısı Anne Kiwia gibileri…

Röportaj: Wiebke Brauer, Fotoğraf: OGS Studios (Clemence Eliah + Osse G. Sinare)

Galeri
Tüm görselleri karşıdan yükle
00:00 | 00:00
 • Anne Kiwia gerçek bir dünya vatandaşı. Romanyalı bir anne ile Tanzanyalı bir babanın kızı olarak Romanya’da dünyaya geldi, şimdiyse Dar es Salaam’da yaşıyor. Gençlik yıllarıysa aralarında Münih ve Sydney’in de olduğu şehirlerde geçti.

 • Anne Kiwia 2011’de eşiyle birlikte Dar es Salaam’a taşındı. Bir web sitesi ve Etsy dükkanı işletiyor: www.etsy.com/shop/ANNEKIWIAStore

 • “Afrika’yı seviyorum. Burada bir fark yaratabilirim.”

 • Geri dönüşüm; atıkları ya da görünürde değersiz olan malzemeleri yeni ürünlere dönüştürmeyi içeriyor. Bu yöntem; endüstrileşmiş ülkelerden gelen kullanılmış malzemelere yeni bir hayat vermek için özel teknikler geliştirmiş olan dar gelirli toplumlarda ya da gelişmekte olan ülkelerde çok sık kullanılıyor.

 • “İnsanlar daha fazlasını öğrenmeye hevesli ve ilgili. Bu onları harekete geçiriyor.”

Anne Kiwia: Kendimi tersten bir Sindrella olarak görmeyi seviyorum: Bir zamanlar prensestim, bugün ise hayatım bir nevi masalın geçmiş kısmı gibi. Gerçekten de harika bir ekibim vardı ama bir ofiste daha fazla kapalı kalmak istemiyorum. Pazarlarda bir şeyler aramayı, insanlarla çay içip sohbet etmeyi tercih ediyorum.
Kesinlikle çok hevesliyimdir ama büyük riskler alan biri de değilim. Dar es Salaam’de yaşayan bir ailem var, dolayısıyla güvenli bir çevrem de… Dürüst olmak gerekirse bunu o kadar da cesur bir durum olarak tanımlayamayacağım.
Hayatı boyunca tek bir yerde yaşamış insanlarla konuştuğumda, farklı ülkeler hakkındaki bilgilerinin nispeten sınırlı olduğunu ve büyük ölçüde medya tarafından şekillendirilmiş olduğunu fark ettim. Genellikle de olumsuz yönde. Misal, çoğu insanın kafasındaki Tanzanya imajı tamamen yanlış. Hepimiz sıtma olmuyoruz ve burada da kafeler var...
Buraya geldim, etrafıma baktım ve giyim kuşam anlamında bulabileceklerinizin çok sınırlı olduğunu gördüm; çoğu Hindistan veya Çin’den gelen düşük kaliteli ve pahalı parçalardı. Bir noktada eşim bana, ofisinin yanındaki ikinci el pazarından bahsetti. Gittim ve hayrete düştüm. Kıyafetler kötü durumda değildi, sadece insanların artık giymek istemediği şeylerdi. Buradan aldıklarımla kurduğum yepyeni gardıroba bolca iltifat aldım. Birden, bundan çok daha fazlası olması gerektiğini düşünmeye başladım. İşte denemeye de böyle başladım. Bir gün bir saç bandına rastladım. Başta saç bandı mı kemer mi olduğunu anlayamamıştım ama şeklini sevmiştim. Hikâye işte böyle başladı...
 • Bu kumaş parçalarının kat ettiği uzak mesafeler çok acayip değil mi?
  kiwia21_480x720.jpg

  Bu yüzden o kadar heyecan vericiler. Pazara gitmek farklı kıtaları ziyaret etmek gibi. Güney Kore’den bir marka keşfedebilirim. Avrupa’dan gelen bir parçada, “Bunu çok ucuza aldım, sıkıldığım zaman bir kenara atarım” diye düşünen birilerini görebiliyorum. Ya da bazen Hindistan’dan gelmiş, üzerinde küçük aynalar ve ziller olan kıyafetlere rastlıyorum. Çok eğlenceli. Tekstil ürünleri Tanzanya’ya da yollanmıyorsa başka nereye yollanıyor olabilir ki?

 • Tanzanya diğer Doğu Afrika ülkelerine kıyasla nasıl bir yer?
  kiwia22_480x720.jpg

  Tanzanya’nın komşuları kolonizasyon döneminin verdiği, İngilizce ya da Fransızca konuşulması avantajına sahip. İnsanlar en azından TV’de ya da bir web sitesinde gördüklerinin ne olduğunu anlayabiliyor. Ama sadece Swahili dilini konuşuyorsanız internet forumları pek kullanışlı olmuyor. Ama yine de insanların bu konuda uyandıklarını fark ediyorum.

 • Saç bantlarınız geri dönüştürülmüş malzemeden mi yapılıyor?
  kiwia2_480x720.jpg

  Evet, ipek ve yüksek kalitede pamuk, dünyanın dört bir yanından kumaşlar kullanıyor ve onlara yeni bir hayat veriyorum. Bulduğum parçalar eski püskü değil. Zincir markaların ikinci elleri ya da insanların sevmediği ve verdiği giysiler. Onlara “ikinci el” demeyi tercih etmiyorum, bu kelime terk edilmiş, sevilmemiş bir şeyi ima ediyor.

 • Doğu Afrika’nın ikinci el kıyafet ithalatını yasaklamak üzere olduğu doğru mu?
  kiwia23_480x720.jpg

  Evet, yerel üretimi canlandırmak için. Ama Tanzanya’da insanların yarısı direkt ya da dolaylı olarak kullanılmış eşyalara bel bağlıyor. Pazarda bu eşyaları satan insanların eğitimleri yok, çok sıkı çalışıyorlar ve bir fabrikada 9-5 çalışmayı hayal dahi edemiyorlar.

İnanması zor ama birkaç kuruş için sokakta dilencilik yapan biri, bir saniye sonra cebinden akıllı telefonunu çıkarabiliyor. Bunu bulup bulamadıkları ya da nasıl kullandıkları başka bir soru. Ama insanlar daha fazlasını öğrenmeye hevesli ve ilgili. Bu onları harekete geçiriyor. Çalışanlarım inanılmaz sayıda fotoğraf ve video çekiyor. Aynı bakış açısından yüz fotoğraf ve tek seferde birkaç dakikalık filmler...
Evet, bununla ne yapacaklarını da göreceğiz. İnsanların daha fazla deneme yapmasını ve internetin ne kadar faydalı olacağını fark etmelerini görmekten mutlu olacağım. Facebook’taki gönderileri beğenerek para kazanamaz ya da post edilmiş bir fotoğrafla karnınızı doyuramazsınız ama çocuğunuzun neden ağladığını anlamak için Google’a başvurabilirsiniz. Burada neredeyse hiç kimse henüz bunu yapmıyor.
Herkes otomobil kullanıyor. Gerçek anlamda yaya kaldırımı yok ve yılın yaklaşık sekiz ayı cehennem sıcağı var. Münih’te her yere bisikletle gidiyordum. Burada mümkün değil. Hem çok tehlikeli hem de çok sıcak. Ayrıca milyonlarca insanın yaşadığı bu şehirde inekler ya da tavuklar sık sık caddeye fırlıyor. Burada sıradan bir durum.
Altyapı ancak sinir bozucu kelimesiyle tarif edilebilir. Otomobille sağa ya da sola dönüş yapmak için dakikalarca beklemek zorunda kalıyorsunuz zira her yan yoldan birden atlar çılgın gibi fırlayabiliyor. Trafiğin çoğu şehir merkezindeki üç ya da dört sokakta yoğunlaşmış durumda. Binalar da çok sıkışık inşa edildiği için caddelerin genişletilmesi de mümkün değil.
Gideceğiniz yere ne kadar sürede varabileceğinizi kestirebiliyor musunuz?
kiwia33_255x144.jpg
Hayır. Bir yere ne zaman varacağınızı asla bilemiyorsunuz. Dakiklik Dar es Salaam’da boş bir hayal. Evimden altı kilometre mesafedeki dükkanıma varmak yirmi dakika da sürebilir iki saat de. Yağmurlu sezonda bazen kendime “Çabalamanın manası yok, otur evinde” diyorum.
Evet, kesinlikle. En dar park alanlarında bile manevra yapabilme sanatında ustalaştım. Avrupa’ya gittiğimde, bir şeyleri oradaki insanların alışık olduğu hızda yapabilme kabiliyetimi kaybettiğimi fark ediyorum. Zira burada, Dar es Salaam’da hiç acele etmiyorum. İstesem de yapamıyorum.
Bence de, öyle bir şey...
Bunu bilmek çok zor. Şimdiki başkan bir yolsuzluk temizliği yapmak ve yeni yapılar kurmak istiyor. Ama iktidara başka birileri gelirse şartlar hızla değişebilir. Tanzanya öngörülemez bir yer.
Burada kalacak mısınız?
kiwia34_255x144.jpg

Afrika’yı seviyorum. Burada Avrupalı mükemmeliyetçiliğinden ve beklentilerin oluşturduğu baskıdan uzak durumdayım. Bir şeyler kurmak için zengin bir yatırımcı olmam gerekmiyor. Bunun yerine çok basit bir fikri alıp iş yaratıp genç insanlara ilham verebildim. Burada hem yapmak istediklerimi yapabilir hem de multikültürel, global bir geleceğin elçisi olarak fark yaratabilirim.