"Özgünlükte güç var" > Lifestyle > Audi Türkiye
Audi Türkiye Lifestyle
"Özgünlükte güç var"

"Özgünlükte güç var"

Ödüllü gazeteci, TV sunucusu ve NY Times'ın en çok satan yazarı Elaine Welteroth, kariyer başarısını dürüstlük ve katılımcılığı göz önünde bulundurarak yönlendirmekten bahsediyor.

Metin: Nadia Riaz-Ahmed – Fotoğraf: Anthony Mandler Okuma süresi: 4 min

Side shot of Elaine Welteroth; the Audi Q8 e-tron in the background.Side shot of Elaine Welteroth; the Audi Q8 e-tron in the background.

Sayın Welteroth, kariyer yolculuğunuzu şekillendiren ilk ilham kaynaklarınız nelerdi?

Annemin harika bir stil anlayışı vardı ve sanırım onun sayesinde tasarım ve stil konusunda kendimce bir yaklaşım geliştirdim. Ama bu sadece estetikten daha derin bir şey - stil benim için kim olduğunuzu ifade etmenin ve hikayenizi tek kelime etmeden dünyaya anlatmanın bir yolu. Hikaye anlatımına her zaman bir sempatim olmuştur. Dergilerin kapak konusu hikayelerinden çok etkilendiğimi ve onları yalayıp yuttuğumu hatırlıyorum. Kalbi ve ruhu olan insan hikayelerini, diğer insanlara ilham verebilecek ve sayfanın ötesinde bir bağ oluşturabilecek şekilde başkalarına anlatabilme fikri… her zaman bu tür bir görev yüklenmek istedim. Bir gün - dergilerde veya televizyonda -  bu işi yapacak kadar şanslı olacağımı kesinlikle düşünmemiştim ama bence geriye dönüp baktığınızda, olmanız gereken kişi olma yolculuğunuzdaki küçük ipuçlarını her zaman görebilirsiniz.

 

On yıldan uzun bir süredir insanlara hikâyeler sunuyorsunuz. Geçmişiniz çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

Siyahi bir dergi olan Ebony'de başladıktan sonra Teen Vogue'a geçip kariyer basamaklarında yükselirken, Siyahi kültürüne duyduğum bu sevgiyi, sosyal ve kültürel anlamda siyahi kültür için daha fazla görünürlük mesajlarını mümkün olduğunca çok insana ulaşabilecek bir platforma taşımak istedim. Hayatımın o noktasında, başkası değil kendim olmaya karar verdim ve bu da beni daha da güçlendirdi. "Sesini bulmak" ve "özgün olmak" terimleri çok fazla kullanılan klişeler haline geldi, ancak özgünlüğü somutlaştırmanın ve inandığınız şeyler için mücadele etmenin ne anlama geldiğini nihayet anladığınızda, daha da güçlendiğinizi hissediyorsunuz.  Kim olduğunuzu ve bakış açınızı benimsemek ve kabul etmek, özellikle işiniz söz konusu olduğunda, size ihtiyaç duyduğunuz o süper gücü verir.

 

Süper gücünüzü, gerçek otantik benliğinizi nasıl yaşar ve daha da geliştirirsiniz?

Hayat yolunda verdiğiniz her kararla kendi özgünlüğünüze dair daha güçlü bir his geliştirirsiniz. Başkaları için başarılı olma baskısından kurtulmak ve kendi yolunuzu net bir şekilde çizmeye başlamak özgürleştiricidir, bu ise kendinizi dinlemekten geçer. Değerlerim ve bunların seçimlerimi nasıl etkilediği konusunda net bir duruşa sahip olmak, kendi iç GPS'imi güçlendirmeme yardımcı oluyor. Gurur duyduğunuz bir yönde ilerleme kaydetmek açık fikirli olmayı, yön değiştirmeye istekli olmayı ve bazen de geçmişten dersler çıkararak geleceğe ışık tutabilmek için derin düşünmeyi gerektirir. Bu, bilinmeyeni kucaklamak ve diğer tarafta ne olduğunu görmek için bu rahatsızlık duvarını aşmakla ilgilidir. Ancak sürece güvenmeniz gerekir. Eski patronum bir keresinde şöyle demişti: "Ya itileceksiniz ya da çekileceksiniz - ama her iki durumda da kaderinle karşılaşacaksın."


Elaine Welteroth walking towards the camera.Elaine Welteroth walking towards the camera.
Elaine Welteroth looking into the distance.Elaine Welteroth looking into the distance.
 

Bu, bilinmeyeni kucaklamak ve diğer tarafta ne olduğunu görmek için bu rahatsızlık duvarını aşmakla ilgilidir.

Elaine Welteroth

Kendini ortaya koyabilmek ve başarılı olmak için önemli olan belirli karakter özellikleri var mı?

Azim, merak, dayanıklılık, umut, sonsuz iyimserlik ve cesarete ihtiyacınız var. Bence bu, dünyanın hangi sorun üzerinde nasıl bir etki yaratmak istediğinizi bulmak ve buna bağlı kalmakla ilgili. Yılmamak ve sadece bir hayata dokunmanın ya da bir soruna etki etmenin fazlasıyla yeterli olduğunu bilmek. Gerçekleştirmek istediğiniz değişim, tutumunuzla şekillenir.

 

Çeşitlilik ve sosyal ve kültürel anlamda daha fazla görünürlüğün daha iyi sonuçlara ve daha derin bağlara nasıl katkıda bulunduğuna inanıyorsunuz?

Karar alma masasında çeşitlilik varsa, herkes için daha iyi bir sonuç elde edersiniz. İnsanlara kendileri olma ve hikayelerini, deneyimlerini ve seslerini duyurma izni vermek, daha derin bir bağ ve daha fazla katılım sağlar. Farklı deneyimlere ve geçmişlere sahip insanların bir araya gelmesi, daha iyi bir ürün ve sonuca yol açar. İster araba üretin, ister süpermarketlerde poşetleme yapın, ister geçiminizi sağlamak için saç kesin ya da medyada hikayeler anlatın - her ne yapıyorsanız yapın, kendinize karşı dürüst olun ve aynı zamanda çevrenizdeki herkesin bireyselliğine açık olun. Empati duygularımızı derinleştirir ve içinde yaşadığımız dünyayla daha derin bir bağ kurmamızı sağlar.


              


                


 

Gelecek şu andır

Sportifliği en ince ayrıntısına kadar yaşayın: Audi Q8 Sportback e-tron geniş bir SUV'un gücünü dört kapılı bir coupé'nin şıklığıyla birleştiriyor. İlerici teknolojisini sadece dışarıya yansıtmakla kalmayan, aynı zamanda büyük pil kapasitesi ve yüksek şarj gücü sayesinde ekstra yol kat eden araç hakkında daha fazla bilgi edinin.