00:00 | 00:00

TFSI ve TDI motorlar

Dört motor, tek ilke: Daha az yakıt tüketimi ve daha fazla güç. Önceki modelle karşılaştırıldığında yakıt tüketimi yüzde 21 kadar azaltılmış, güç ise yüzde 25 kadar artırılmıştır.

Audi A4 Sedan, toplam dört farklı motor versiyonuyla sunuluyor: İki TFSI ve iki TDI motor. Hepsinin belirgin bir amacı var: Yakıt tüketimini düşürürken, performansı artırmak.

TFSI motorlar

Başlangıç motoru 1.4 TFSI'dır. Dört silindirli bu kompakt motor, 110 kW (150 HP) gücü ve 250 Nm tork değeri ile A4 Sedan'ı 0'dan 100 km/s'e 8,5 saniyede hızlandırır ve 210 km/s azami hıza ulaştırır. Alüminyum karter sayesinde motorun ağırlığı 100 kilogramın sadece biraz üzerindedir.

2.0 TFSI motor, 185 kW (252 HP) güç çıkışı ve 370 Nm tork değeri sergiler. Bu motorla donatıldığında Audi A4 Sedan, 100 km/s'e 5,8 saniyede çıkar ve elektronik olarak sınırlandırılmış azami hızı 250 km/s'tir.

TDI motorlar

quattro versiyou da bulunan 2.0 TDI motor 400 Nm tork değerine sahiptir ve 140 kW (190 HP) güç üretir.

Sürüş performansı 150 HP'de dahi etkileyicidir. Audi A4 Sedan, hareketsiz konumdan 100 km/s referans noktasına 8,7 saniyede hızlanır ve 219 km/s'i bulan hızlara ulaşabilir.

190 HP'lik (140 kW) versiyonda A4 Sedan, 0'dan 100 km/s'e 7,7 saniyede hızlanır ve azami hızı 237 km/s'tir.

Güç aktarımı

İster önden çekişli ya da quattro olsun – her bir motor tipi için özel bir çözüm sağlanır.

Yedi ileri S tronic Yeni yedi ileri S tronic şanzıman yüksek verimlilik düzeyiyle etkileyicidir. Sürtünme daha da azaltılmış, ağırlık daha da indirilmiş ve yağ beslemesi daha da verimli olacak şekilde tasarlanmıştır - böylelikle motorun rölanti devrinde çok düşük değerler elde edilir. İki çoklu plakalı kavrama, birbirinin ardında eksenel olarak düzenlenmiştir. Bu da sürtünme torkunu azaltır ve verimliliği artırır. Yedi ileri S tronic, tüm motorlar için mevcuttur.
quattro® dört tekerlekten çekiş quattro çekiş sistemi, dinamik yol tutuş, çekiş ve sürüş güvenliği demektir. Kendinden kilitli merkezî diferansiyel, sürüş durumu, yol özellikleri ve sürücü türüne bağlı olarak ön ve arka akslar arasındaki tahrik torklarının ideal dağıtımını yapmak için kullanılır. Sürüş keyfi ve güvenliği, tamamen yeni bir düzeyde birleşir.
Sürüş dinamikleri Hem virajlı yol kesitleri hem de uzun mesafelerde Audi A4 Sedan mükemmel bir yol arkadaşıdır. Audi drive select, sürüş dinamiklerinin her duruma göre ayrı ayrı ayarlanmasını sağlar. İsteğe bağlı kontrollü süspansiyon sistemlerinin yanı sıra, servo-destek ve gaz pedalının karakteristik eğimlerini de etkiler. Bu şekilde hem hızlı otoyol seyahatlerinde hem de virajlı kır yollarında seyrederken son derece güvende olursunuz.