1300x551_Common-Rail-System.jpg

Common rail sistemi

Common rail, isminden de anlaşılacağı gibi paylaşılan bir yakıt hattıdır. Ray, yakıtı 2.000 barı (bir lüks sedanın bir santimetre kare üzerindeki ağırlığına denk) bulan bir basınçta tutan, bir pompa tarafından beslenen bir akümülatördür.

Common rail sistemi, bilhassa istikrarlı, sorunsuz ve verimli bir yanma işlemine izin verir.

Enjektör ağızlarındaki sadece onda bir milimetrelik çok ince delik çapı ve yüksek basınç sayesinde common rail sisteminin enjektörleri yakıtın son derece iyi bir şekilde püskürtülmesini sağlar. Böylece mükemmel, homojen bir karışım hazırlığı elde edilir ve son derece verimli bir yanma gerçekleşir ki bu da muazzam bir güç, düşük emisyonlar ve düşük bir yakıt tüketimine imkân verir.
00:00 | 00:00

Audi'nin kullandığı piezo enjektörler bir milisaniyenin çok küçük bir bölümünde açılır ve kapanır; ağırlığı bir gramın binde birinden daha az olan, yok denecek kadar az olan miktarları püskürtebilir. Yüksek düzeyde dinamik olan sistem, güç stroku başına püskürtme işlemlerinn sayısının geniş bir çeşitliliğe sahip olmasına izin verir - örneğin 3.0 TDI'da beş kadar kısmi püskürtme olur. Bu strateji, emisyonları azaltır ve ön püskürtme sayesinde daha sorunsuz bir yanma işlemini garanti eder ki bu da karşılığında motor akustiğini son derece olumlu etkiler.