1300x551_quattro_intro.jpg

quattro

Audi'yi bilenler quattro'yu da bilir. Ve bir kez quattro çekişli bir otomobili kullandıysanız başkasını kullanmak istemezsiniz. Neden mi? Çünkü bu tahrik sistemi, motor gücünü yola son derece ikna edici şekilde aktarır.

quattro, sürekli dört tekerlekten çekiş sistemidir. Bir aks üzerindeki tekerlekler kontrolü kaybeder ve kayma tehdidi söz konusu olursa tork yönlendirme sistemi, tahrik torkunu, transfer kutusu ve hidrolik çoklu plakalı kavrama aracılığıyla kavraması daha iyi olan aksa veya tekerleğe dağıtır.

quattro ile bir yandan hiçbir sorun yaşamadan önden ve arkadan savrulma davranışlarına karşılık verirken, diğer yandan da yön dengesini, dinamizmi ve çevikliği daha önce hiç olmadığı gibi yaşayacaksınız. Bunun avantajları nettir: Daha dengeli viraj alma kuvvetleri sayesinde daha yüksek güvenliğin yanında daha iyi çekiş ve dolayısıyla iyileşen hızlanma.
00:00 | 00:00

Elektronik kontrollü çoklu plakalı kavrama şaftın sonuna takılmıştır ve yağlaması bir elektrik pompası vasıtasıyla sağlanır.

Ancak quattro'yu eşsiz kılan şey gerçekten de verdiği sürüş duygusudur. Bazı müşteriler, “sanki yola yapışmış gibi oluyorsun,” derler. Biz ise şöyle ifade ederiz: quattro, sürüşü daha eğlenceli hâle getiriyor.