1300x551_S-tronic.jpg


S tronic®

Çift debriyaj ne gibi bir fayda sunar? Çifte tasarruf: Zaman ve enerji. İkili kavrama, güç akışında hemen hiç fark edilir kesinti olmadan hızla vites değiştirmeyi mümkün kılar.

Uzun bir süre önce, daha 1985'te Walter Röhrl bu teknolojiyi Sport quattro S1'de denedi – ve son derece etkilendi. Audi sürücüleri bugün bile bu heyecanı paylaşıyor. Çünkü modern S tronic, vites değişimlerini bir anda yapar. Bu amaçla, farklı dişlileri kontrol eden iki çoklu plakalı kavramaya sahiptir. Örneğin sürücü üçüncü viteste hızlandığında, ikinci şanzıman bölümünde dördüncü vitese geçilmiştir bile. Vitesler, debriyajdan debriyaja geçiş yapılarak değiştirilir: Biri açılır, diğeri kapanır. Vites değişimi, güç akışında hemen hiç kesinti olmadan, saniyenin çok küçük bir bölümünde gerçekleşir. O kadar çabuk ve o kadar sarsıntısız olur ki sürücü neredeyse fark etmez.
00:00 | 00:00

S tronic®, geleneksel manuel vites kutusunun verimliliği ve sportifliğini, modern otomatiğin pratikliğiyle birleştirir

Sürücü ister D (Drive) ve S (Sport) programlarıyla tam otomatik modu ister opsiyonel vites değiştirme kulakçıklarını kullanarak manuel vites değiştirmeyi tercih etsin, vites değiştirme hissi kesin ve son derece sportiftir. Tüm dinamizmiyle S tronic aynı zamanda çok da verimlidir. Yüksek verimlilik düzeyi ile yakıt tüketiminin ve kirletici salınımlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.