1300x551_TDI-clean-diesel.jpg

TDI temiz dizel

Audi TDI temiz dizel hâlihazırda seri üretimde mümkün olan ideal egzoz gazı son işlem teknolojisini temsil eder.

00:00 | 00:00

TDI®'ın alıştığımız teknolojisi ve ultra düşük emisyon sistemi ile emsiyonların etkili şekilde en aza indirgenmesi sonucunda ekonomik ve temiz çalışan bir güç ünitesi elde edilir.

Seçici katalitik azaltım sistemine dayalı nitrojen oksit katalitik konvertörlü Audi TDI temiz dizel aşağıdaki işlevleri sunar:

Motorun içinde ve üstünde, 2.000 barlık püskürtme basınçlı, geliştirilmiş common rail püskürtme sistemi, yanma işlemine dair sürekli kesin bilgiler sunan yenilikçi yanma odası basınç sensörleri, daha da optimize edilen turboşarj ve yüksek performanslı egzoz gazı yeniden dolaşım sistemi, oldukça verimli ve etkin bir yanmayı garanti eder.

Motordan gelen sıcak gazlar önce yakın bağlanmış oksitleyici katalitik konvertör ile yönlendirilir. Burada hidrokarbonlar ve karbon monoksit, karbon dioksit ve suya dönüştürülür. Sonraki adımda gazlar, dizel partikül filtresine ulaşır. Burada partiküller gaz akışından çıkarılır ve filtre yapısında toplanır. Düzenli aralıklarla filtre kendisini yeniler ve karbon partikülleri yakılır.

Nitrojen oksit emisyonlarını en aza indirmek için son aşama meydana gelir: Partikül filtresinden ayrıldıktan sonra gaz akışının içine yüzde 32,5 su bazlı üre çözeltisi (AdBlue®*) püskürtülür. Sıcak egzoz sisteminde bu, amonyak ve suya dönüştürülür.

Audi TDI temiz dizel sistemi gelecekte daha da optimize edilecek ve sonuç itibarıyla nitrojen oksit emisyonlarında daha da büyük bir azalma gerçekleşecektir. Bu da AdBlue tüketimini artıracak ve tam bir AdBlue dolumu, servis aralıkları arasında bir kez gerekecektir.
Depo boşsa otomobili çalıştırmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle 2.400 km önceden gösterge panelinde bir uyarı görülecek ve sınırlı menzile dikkat çekilecektir.

Deponun Audi yetkili satıcısında doldurulmasını öneririz. Müşteri, alternatif olarak bunu Kruse şişesi ile de yapabilir. Depolar dizel depo kapağının tam yanındaki dolum borusuyla doldurulur.