1300x551_X9A4627.jpg

O şimdi uzakta.

Birkaç gününüz, bir çadırınız, önünüzde yollarınız, bir Audi Q3'ünüz var ve işte yüksek Toros sıradağları ile Ege Denizi'nin maceraperestleri beklediği Likya'ya gidiyorsunuz. Audi collection'ın açık hava ürünleri burada ideal refakatçilerdir.

750x410_X9A5379.jpg
Stresten kaçmak için, birkaç günlüğüne de olsa dünyayı kurtarmak zorunda olmamak için. Onun yerine; kendi kendine vakit geçirmek, dışarıda olmak, varış noktası yerine öndeki yolu düşünmek (ve belki de soğuk bir içeceğin tadını çıkarmak) ve günbatımının en güzel olduğu yere çadırınızı kurmak için. Doğayla uyumlu, daha tahammül edilebilir bir yük arzusu her yıl yaklaşık 200.000 kişinin Camino de Santiago'ya seyahat etmeye yönlendiriyor. İşlek yolların itiş kakışından kaçmak isteyenler ve doğa, hoş bir iklim ve küçük maceralar aracılığıyla çekilip, biraz daha kendilerini bulma ve anlama ihtiyacı hissedenler için Likya Yolu'nu öneriyoruz. Burası, Akdeniz'deki en güzel yol kabul ediliyor: 500 km kadar bir mesafe boyunca Antalya'dan başlayıp Toros sıradağlarının içinden geçerek, Akdeniz kıyılarından devam ederek Fethiye'de son buluyor.

Eşek üstünde katedilen eski patikalarda, karanlık sedir ağacı ormanlarından geçerek, tarihî kalıntıları geride bırakarak ve en önemlisi, her yıl Haziran ayına kadar Tahtalı'nın karla kaplı muhteşem zirvesine yükseliyor. Bu uzun mesafeli yolun kökleri Eski Çağlara dayanıyor; yolun bazı kısımları deve kervanları için ticaret yolları olarak kullanılırdı. Tecrübeli gezginlerin, öncü bir ruha sahip İngiliz Kate Clow tarafından 1999'da 'yeniden açılan' o antik yolda yürümeleri 25 gün sürecek. Veya Likya Yolu'nu, sadece şansın ve önerilerin rehberliğinde antik, kültür dolu bir manzaraya yapılan alışılmışın dışında ancak muhteşem bir sefer için ilham olarak kullanabilirsiniz. Turist nadir görülür. Öte yandan doğa bolca mevcuttur. Haritalar yoktur. Onun yerine herhangi bir navigasyon sisteminde görünmeyen yerler ve yollar vardır. Ve el kol hareketleriyle gezginlere ve yürüyüşçülere bozuk yollarda rehberlik yapan yardımsever, meraklı insanlar. Zaman zaman yolunuzun başka bir yere varması ise gezginler için mükemmel bir durumdur.
750x410_80H4462.jpg
Gündelik yaşamlarından kaçmak isteyenler için Dağlara karşı koyabilen ve virajlı yollardan zevk alan, çevik, kompakt ve güçlü bir otomobil. Yoldaki çamurlu kanalların üstesinden kolaylıkla gelen süspansiyonuyla, yoldan yeterince yüksekte ve engebeli arazide yolunu bulacak kadar sağlam, çukurlarla kedinin fareyle oynadığı gibi oynayan ve bir yandan da bagaj ve ekipmanınızı rahatlıkla alacak bir saklama alanı sunan bir otomobil... Açık hava meraklısı bir sürücü, Audi Q3 2.0 TDI quattro'yu, özellikle de bagaj rayı anodize alüminyumdan yapılmış olanını tercih edecektir. Çünkü bu sürücüler de seyahat etmek ister. Bununla birlikte, evde oldukları her zaman çitle çevrili ve uyarı levhalarının bulunduğu parkurlarda kullandıkları Enduro bisikletlerini de taşımak isterler. Sadece Oda-Kahvaltı konaklama ile yetinmez, aynı zamanda gıcırdayan sedir ağaçları altında mis kokulu orman toprağına çadırlarını da kurmak isterler.

Bir refakatçi olarak Audi Q3, bu gezginlere o kadar hitap edecektir ki altı günün ardından onların neredeyse bir parçası olacaktır. Dağların arasından geçip kıyı boyunca uzanan virajlı asfalt yollar, her yumuşak veya sıkı dönemeçte onları gülümsetmiştir. Orman yolları ve Likya Yolu'nun araç kullanılabilen kısımları tam konsantre olmalarını ve otomobilin en iyi performansını ortaya koymasını gerektirmiş fakat özgüvenle yapılan her yolculuk mutluluk demektir. Yan aynaları kullanarak tıraş olmuş veya makyajlarını yapmış, BOSE surround ses sistemini kullanarak yolculuklarında mükemmel müziğin ve birkaç hayranlık dolu bakışın tadını çıkarmışlardır. İlk geceyi Oda-Kahvaltı sunan bir pansiyonda geçirdiler. Yola koyulmadan önce ev sahibeleri, bir Türk adeti olan ve gezginlere şans getirdiğine inanılan, yola su dökme geleneğini yerine getirirler. Yoksa şanslarını, bu son hafta onları her türlü stresten koruyan Audi Q3 2.0 TDI quattro'ya mı borçlular?
750x410_X9A5124.jpg