WLTP

Belirtilen yakıt tüketimi ve emisyon verileri, yasada belirtilen ölçüm prosedürlerine göre belirlenmiştir. 1 Eylül 2017 tarihinden beri, bazı yeni araçlar halihazırda yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını ölçmek için daha gerçekçi bir test prosedürü olan Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araçlar Test Prosedürüne (WLTP) göre tip onayına tabi tutulmaktadır. 1 Eylül 2018 tarihinden başlayarak, Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü (NEDC) aşama aşama WLTP ile değiştirilecektir. Daha gerçekçi test koşulları nedeniyle, WLTP’ye göre ölçülen yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları, çoğu durumda, NEDC’ye göre ölçülen değerlerden daha yüksek olacaktır. WLTP ve NEDC arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi için, lütfen www.audi.de/wltpadresini ziyaret edin.

Halihazırda yasalara göre NEDC rakamlarını belirtmemiz zorunludur. WLTP'ye göre tip onaylı yeni araçlarda, NEDC rakamları WLTP verilerinden elde edilmiştir. WLTP rakamlarını, kanunen gerekli kılınana kadar gönüllü olarak ayrıca belirtmek mümkündür. NEDC rakamlarının değer aralıkları olarak belirtildiği durumlarda, bunlar belirli bir aracı ifade etmez ve satış teklifinin bir parçası olmaz. Yalnızca farklı araç tipleri arasında bir karşılaştırma aracı olarak tasarlanmıştır. Ek donanım ve aksesuarlar (örneğin, ilave parçalar, farklı lastik biçimleri, vb.) ağırlık, yuvarlanma direnci ve aerodinamik gibi ilgili araç parametrelerini değiştirebilir ve hava ve trafik koşulları ile bireysel sürüş tarzı ile birlikte aracın yakıt tüketimini, elektrik enerjisi tüketimini, CO2 emisyonlarını ve performans değerlerini etkileyebilir.
Resmi yakıt tüketim rakamları ve yeni binek otomobillerin resmi spesifik CO2 emisyonları hakkında daha fazla bilgiyi “Information on the fuel consumption, CO₂ emissions and electricity consumption of new cars” adlı kılavuzda bulabilirsiniz. Kılavuzu tüm yetkili bayilerden ve aşağıdaki bu adresten ücretsiz olarak temin edebilirsiniz: DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Strasse 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen, Germany (www.dat.de).