“Bir yerlerde daima bir priz var” > Sürdürülebilirlik > Audi Türkiye
Audi Türkiye Sürdürülebilirlik
“Bir yerlerde daima bir priz var”

‘Bir yerlerde daima bir priz var’

Audi e-tron Sportback, Marco Voigt’in günlük yaşamının tamamlayıcı bir parçası haline geldi. “Audi e-tron Hikayeleri”nde, Greentech Festivali kurucusu, durumun neden böyle olduğunu, şarj istasyonlarında ne kadar zaman harcadığını ve orada neler yaşadığını anlatıyor.

Metin: Nadia Riaz-Ahmed - Fotoğraf: Chris Noltekuhlmann Okuma süresi: 4 min.

Marco Voigt beyaz Audi e-tron Sportback’ini Berlin şehrindeki bir şarj istasyonuna bağlıyor.Marco Voigt beyaz Audi e-tron Sportback’ini Berlin şehrindeki bir şarj istasyonuna bağlıyor.
Marco Voigt’e göre, kendisi, düzenli olarak uzun mesafeler sürseniz dahi, elektrikli bir aracın anlamlı olduğuna dair yaşayan bir kanıt. Girişimci, şimdiden, Audi e-tron Sportback’i ile, bir yıl içinde 30.000’den fazla kilometre katetti. Şu anda bir elektrikli otomobile sahip olduğuna göre kendisi için neler değişti? Greentech Festivali'ni ve Berlin-Mitte bölgesindeki Green Window Ajansı’nı yöneten Voigt şunu ifade ediyor: “Şarj istasyonlarında çok fazla vakit geçiriyorum. Bu beni rahatsız etmiyor, bu sadece sürecin bir parçası.”. Şarj etme süresini, toplantılar düzenleyerek, e-postaları yanıtlayarak, müzik dinleyerek, kahve içerek, daima faydalı bir şekilde kullanıyor. Voigt, uzun yolculuklarda bir şarj tesisi bulamama konusunda endişelenmeyi bırakalı çok oldu. Sözlerine şöyle devam ediyor: “Son yıllarda, otobanlarda şarj altyapısının gelişme şekli muhteşem.” . Neredeyse daima bir şarj istasyonu buluyor, ancak “neredeyse” yerinde bir sözcük. Hatırladığına göre, bir keresinde, otomobilinin bataryası neredeyse tamamen boşalmış bir şekilde bir köyde yolda kalmıştı. Voigt bunu gülümseyerek hatırlıyor: “Evinin önünde oturan yaşlı bir kadın gördüm ve ona prizini kullanıp kullanamayacağımı sordum. Bu, e-tron ile yaşadığım en komik deneyimlerden biriydi.”. Yaşlı kadınla bahçesinde oturdu ve otomobili şarj olurken kahve içti. Sözlerini şöyle bitirdi: “Bir yerlerde daima bir priz var.”.


Marco Voigt, yolda, kendisine, yakın civarda hangi şarj noktalarının mevcut olduğunu ve gerekli şarj oturumlarını nasıl planlamasını gerektiğini gösteren bir e-tron rota planlayıcı kullanıyor.Marco Voigt, yolda, kendisine, yakın civarda hangi şarj noktalarının mevcut olduğunu ve gerekli şarj oturumlarını nasıl planlamasını gerektiğini gösteren bir e-tron rota planlayıcı kullanıyor.

“Arabam bir uzay gemisi gibi ses çıkarıyor”

Sürdürülebilirlik Marco Voigt’in yaşamında önemli bir rol oynamaktadır. Bir girişimci olarak, sürdürülebilirlik ile ilgili yaratıcı bir reklamcılık ajansı olan, Berlin’deki Green Window Ajansı’nı yönetmektedir ve 2018 yılında uluslararası Greentech Festivali’ni kurmuştur. Elektrikli araçlar konusunda yıllardır ikna oldu.


Marco Voigt’a elektromobilite hakkında üç soru
  • 01. Neden elektrikli bir araç seçtiniz?
Bir taraftan, bu aracı merak ediyordum ve elektromobilitenin gerçekte ne anlama geldiğini görmeyi ve deneyimlemeyi daima heyecan verici buldum. Diğer taraftan, Greentech Festivali’nde daima sürdürülebilirlik hakkında konuştuğumuz için, tamamen elektrikli bir araç ile deneyim kazanmak istedim.
  • 02. Audi e-tron Sportback’iniz ile ilgili en sevdiğiniz detay nedir?
Komşularım, sürekli, arabamın bir uzay gemisi gibi ses çıkardığını söylüyorlar. Ve bu doğru. Özellikle gürültülü değil, ama oldukça havalı. Bazen yer altı otoparkına doğru sürerken pencereleri indiriyorum çünkü bu sesi kendim duymayı da seviyorum. Çok fütüristik geliyor.   
  • 03. Elektrikli otomobilinizle kendinizi bir öncü olarak görüyor musunuz?
Biraz. Aslında, çevremdeki insanları bir elektrikli otomobil tercih etmeleri için ikna edebildim. Genellikle, insanları yeni ve sürdürülebilir bir şey denemekten alıkoyan yalnızca uygunluk. 


Şarj kablosunu elektrikli araca takarken, Marco Voigt’in elinin yakın plandan çekimi. Şarj kablosunu elektrikli araca takarken, Marco Voigt’in elinin yakın plandan çekimi.
Cep telefonu ekranının bir görüntüsü; myAudi uygulaması şarj seviyesi hakkında bilgi gösteriyor.Cep telefonu ekranının bir görüntüsü; myAudi uygulaması şarj seviyesi hakkında bilgi gösteriyor.

Son yıllarda, otobanlarda şarj altyapısının gelişme şekli muhteşem.

Marco Voigt

Beyaz Audi e-tron Sportback’in şarj işleminin yakın plandan çekimi.Beyaz Audi e-tron Sportback’in şarj işleminin yakın plandan çekimi.