Christian Schmidt: Dokuma makinesinden bisiklete

Christian Schmidt ve Heinrich Stoll, 27 Temmuz 1873 tarihinde Tuna nehri üzerinde bulunan Riedlingen kentinde dokuma makineleri üretimi için küçük bir atölyeyi devraldı.

Christian Gottlob Schmidt 6 Ağustos 1844’de Bietigheim/Enz’de doğdu. Babası bir öğretmendi. 1860 yılında Urach’da makine tesisatçısı olarak çıraklığını tamamladı ve 17 Ekim 1875 tarihinde İllingen’de bir kasap, tamirci ve kereste bayisinin kızı olan 22 Şubat 1851 doğumlu Luise Katharina Banzhaf ile hayatını birleştirdi. Karısının erkek kardeşi, Gottlob Banzhaf sonradan NSU Werke’nin gelişimine ve ilerlemesine uzun yıllar ciddi katkıda bulundu. 19 Ağustos 1876’da çiftin tek çocuğu olan Karl August, Riedlingen’de dünyaya geldi.

Christian Schmidt ve Heinrich Stoll 27 Temmuz 1873 tarihinde yeni iş faaliyeti ile ilgili bir mutabakata vardı. 1875 yılında “Mechanische Werkstatt von Schmidt & Stoll” ilk patenti için başvurdu. Bununla birlikte, 1876 yılının sonunda, üç yıllık başarılı bir işbirliği döneminden sonra iki sanayici yollarını ayırdılar. Stoll, Reutlingen kentine taşınıp Heinrich Stoll & Co. Dokuma makineleri fabrikasını kurarken, Schmidt “özellikle dokuma makineleri için makine atölyesi” sahibi olarak 1880 yılında Neckarsulm’a taşınana kadar Stoll için ciddi ve güçlü bir rakip olarak kaldı.

O esnada, Schmidt’in atölyesinde 8-10 kişi istihdam edilmekteydi ve ticari konularla Gottlob Banzhaf ilgilenmekteydi. “Adanın üstündeki” küçük binanın zemin katında torna tezgahları, diğer takım tezgahları ve demirci ocağı; birinci katta ofisler ve çatı katında da depo bulunuyordu. Çok geçmeden koşullar zorlaştı ve mevcut su enerjisi yeterli üretim kapasitesini sağlamakta yetersiz kaldı. Schmidt yeni bir yer aramaya koyuldu ve çok geçmeden de eski, harap ‘Brunnersche’ bıçkı ve alçı tesisinin satılık olduğunu duydu.

Christian Schmidt 1 Nisan 1880’de 18.000 Mark karşılığında bu mülkü satın aldı. Satın alma işlemi, Schmidt’in müşterilerinden biri olan, o dönemde kendisi için dokuma ve dikme işlemi yapan yaklaşık 50 kadın ve genç kız çalıştırmakta olan Neckarsulmlu tekstil sanayicisi ve iş adamı Simon Diemer (bugün halen Neckarsulm’da Diemer adlı bir moda mağazası mevcuttur) tarafından müzakere edilmişti. Binanın dönüşümü ve yeni ekipmanla donatılması yalnızca üç ay aldı ve böylece Riedlingen’den Neckarsulm’a taşınma işlemi Haziran ayının sonunda yapıldı. Altı fabrika işçisi ve fabrika müdürü de elbette taşınmıştı. Schmidt, Stoll ile ayrıldığında makinelerinin çoğunu elinde tutmuştu. Banzhaf söküm ve nakliye işini organize etti. 1881 yılında Neckarsulm’da üretilen dokuma makineleri Stuttgart fuarında ödüllendirildi.

Christian Schmidt, 24 Şubat 1884’te geçirdiği bir akciğer hastalığı yüzünden çok erken bir yaş olan 39 yaşında Neckarsulm’da hayata veda etti.