Sürdürülebilirlik | Audi Türkiye
Audi Türkiye Elektromobilite
Sürdürülebilirlik

E-mobilite ile daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru

Elektromobilite, dünya çapında daha sürdürülebilir mobilitenin kilit bir unsurudur. Bu nedenle kendimize 2026 yılına kadar 20'den fazla tamamen elektrikli model sunma hedefi koyduk. 2026'dan itibaren tüm yeni modeller yalnızca elektrikli otomobil olarak piyasaya sürülecek. Audi için e-mobilite, daha sürdürülebilir ve iklim dostu bir ulaşım sisteminin temel unsurudur. Audi'de sürdürülebilirlik hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın ve gelecekteki heyecan verici konular hakkında bilgi edinin.

Üç gerçek
1.

Audi, sadece elektrifikasyon ve hibridizasyon için 19 milyar Eur olmak üzere 2026 yılına kadar toplam ön yatırım miktarını yaklaşık 40 milyar Eur'ya çıkarıyor.

2.

Markanın geleceği elektrikte. Audi 2026 yılından itibaren sadece yeni elektrikli otomobiller sunacak.

3.

Audi, Audi charging ödeme hizmeti ile size Avrupa'daki en büyük halka açık şarj ağlarından birine erişim sunuyor ve 2021 yılında Nürnberg'de ilk Audi şarj merkezini açtı.

Audi e-tron ile sürdürülebilirlik üretim salonu

Tedarik zincirinde sürdürülebilirlik

Audi 100'den fazla pazarda mevcuttur ve müşterilerine mümkün olduğunca yakın olabilmek için 10 ülkede 16 üretim tesisinde üretim yapmaktadır. Şirketin tedarik zinciri de buna bağlı olarak oldukça geniştir. Audi bu nedenle kendi değer zincirinin kapsamlı bir şekilde izlenmesine büyük önem vermektedir: CO₂ emisyonlarının azaltılması, kaynakların dikkatli kullanımı ve sosyal sorumluluk en önemli önceliklerdir.

Tedarik zinciri hakkında daha fazla bilgi
Sürdürülebilirlik Audi Q4 50 e-tron quattro ile yollara çıkıyor

Sürdürülebilir ürünler

Audi, sürdürülebilir ürünlerin geliştirilmesinde bütünsel bir yaklaşım benimsemektedir. Mobiliteyi daha sürdürülebilir hale getirmek için geniş bir alternatif tahrik teknolojileri portföyüne güveniyoruz.

Sürdürülebilir ürünler hakkında daha fazla bilgi
Arka planda güneş ile sürdürülebilirlik yeşil orman

Çevre korumanın teşvik edilmesi

Audi Stiftung für Umwelt GmbH, tamamına sahip olduğu bir yüzde 100 iştirak olarak, insanlar, hayvanlar ve bitkiler için yaşamın doğal temelini korumak ve muhafaza etmek amacıyla 2009 yılından bu yana teknolojileri ve çevre koruma taahhüdünü desteklemektedir. Desteklenen projeler sürdürülebilir eylem için itici güç oluşturmakta ve insan davranışlarının doğa üzerindeki etkileri konusunda farkındalığı teşvik etmektedir. Vakıf ve projeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çevre için Audi Vakfı'na git
Üç ses
1.

Finans ve Hukuk İşleri Yönetim Kurulu Üyesi Jürgen Rittersberger "Mevcut planlama turu, geleceğe yönelik hızlandırılmış rotamızı yansıtıyor. Bu yatırım planlamasına dayanarak, 2026 yılına kadar yapacağımız harcamaların odak noktası, tamamen ve kısmen elektrikli modellerden oluşan büyük ölçekli bir ürün atağı ile e-yol haritasının tutarlı bir şekilde uygulanmasıdır" diyor.

2.

CEO Markus Duesmann ise "'Vorsprung 2030' Audi'nin gelecekteki yaşayabilirliğini garanti altına alıyor", dedi. "Toplumumuzdaki değişimin hızı hızla artıyor. Bu nedenle iklim-nötr mobiliteye doğru dönüşümümüzü hızlandırıyoruz. Bizim için sürdürülebilir bir iş modeli açıkça bir tutum ve sorumluluk meselesidir."

3.

"Bireysel hareketliliği sürdürmek, kendi kaderini tayin etme ve bağımsızlık anlamına gelir ve bir çatışma değildir. Şimdi mesele bireysel hareketliliği sürdürülebilir kılmak. Kısacası: Sürdürülebilirlik yeni premimumdur", diyor satış ve pazarlamadan sorumlu yönetim kurulu üyesi Hildegard Wortmann.Sürdürülebilirlik Audi Q4 e-tron sahilde
 

Audi Q4 e-tron'da geri dönüştürülmüş plastik

Geri dönüştürülmüş malzemeler, geri dönüşüm işleminden geçirilmiş işlenmiş plastik atıklardır. Audi Q4 e-tron, geri dönüştürülmüş içeriğe sahip standart bileşenler içerir. Konfigüratörde aşağıdaki seçenekleri bulabilirsiniz:

  • Koltuk kılıfı: Kumaş deri/suni deri mono.pur550 kombinasyonu 13 adede kadar 1,5 litrelik PET şişe içerir
  • Koltuk kılıfı: Dinamica mikrofiber kumaş %45 geri dönüştürülmüş polyester içerir
  • Dekoratif taban: Teknik kumaş antrasit kısmen geri dönüştürülmüş malzemeden oluşur
Geri dönüştürülmüş bileşenlere genel bakış Audi Q4 e-tronGeri dönüştürülmüş bileşenlere genel bakış Audi Q4 e-tron
Cam geri dönüşümünün Saint Gobain Glass'a teslimi
 

Cam geri dönüşüm pilot projesi

Başarılı bir test aşamasının ardından Audi, Audi Q4 e-tron serisinin üretimi için hasarlı araç camlarından yüzde 30'a kadar geri dönüştürülmüş içeriğe sahip araç camları kullanacak. "GlassLoop" projesi ile Audi, Reiling Glas Recycling, Saint-Gobain Glass ve Saint-Gobain Sekurit, seri üretimde uygulanabilecek bir malzeme döngüsü oluşturuyor. Audi, "Geri dönüşüm konsepti" kategorisinde sürdürülebilirlik projeleri için Alman ödülü ile onurlandırıldı.