Elektrikli araçlar | Audi Türkiye
Audi Türkiye Elektromobilite
Elektrikli araçlar

e-tahrik ile geleceğe doğru

Audi kendi dönüşümünü hızlandırıyor ve net hedefler belirliyor: 2026 yılından itibaren sadece tamamen elektrikli modeller geliştirilecek ve 2033 yılında içten yanmalı motorların üretimine son verilecektir. Elektrikli geleceğe daha iyi bakabilmeniz için elektrikli otomobillerle ilgili bazı ilginç bilgileri sizin için burada özetledik. Tamamen elektrikli sürüşe sahip Audi yeni otomobil modellerini e-tron tanımlamasıyla tanıyacaksınız.

e-araç tanımı Audi e-tron dış görünüm

Elektrikli araç nedir?

Elektrikli otomobilin e-araç, elektrikli araç, tamamen/elektrikli veya tamamen elektrikli otomobil gibi birçok ismi vardır. Audi'de e-tron adını saf e-sürüşe sahip tüm yeni otomobil modellerinde bulabilirsiniz. İngilizce'de tamamen elektrikli araçlar "Battery Electric Vehicle" - kısaltılmış BEV - terimi altında özetlenmektedir. Elektrikli otomobilin bataryası, şarj istasyonları veya duvar kutusu gibi harici kaynaklardan şarj edilebileceği gibi, sürüş sırasında enerji geri kazanımı (reküperasyon) yoluyla da şarj edilebilir.

Audi e-tron'un enerji geri kazanımı veya geri kazanımı ve Audi sanal kokpitin güçlendirilmesi

Enerji geri kazanımı

Kat edilen mesafeye ve frenleme işlemlerine bağlı olarak jeneratör, itme ve frenleme aşamalarında kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Üretilen elektrik enerjisi daha sonra bataryayı besler. Örneğin Audi e-tron, frenleme sırasında maksimum enerji geri kazanımı yoluyla menzilinin yüzde 30'una kadarını üretebiliyor. Bu süreçte batarya, yaklaşık 220 kW'a kadar elektrik çıkışı ile daha yüksek hızlarda şarj edilir. İyileşme süreci Audi sanal kokpitinizin ekranında gösterilir.

Batarya sistemi

Lityum-iyon batarya e-aracın kalbidir. Bu nedenle Audi, yüksek voltajlı bataryaların geliştirilmesini genişletiyor ve Neckarsulm tesisine güveniyor.
Artık bir elektrikli otomobildeki en büyük bileşen olan batarya sistemini yapısal bileşenlerden ayırmak istemiyoruz. Bu nedenle tüm araç perspektifiyle ilerliyoruz. Neckarsulm konumunda, gövde ve YV depolama gelişimini kısa bir mesafede bir araya getirerek sinerjiden yararlanıyoruz. Bu şekilde hafif yapıya bir köprü kuruyor ve böylece Audi'nin maksimum verimli otomobilleri için bir simbiyoz oluşturuyoruz.

Neckarsulm Teknik Geliştirme Müdürü Stephan Reil'in açıklaması

Adam, BattMAN analiz yazılımının dizüstü bilgisayarının ve BatMAN kutusunun önünde duruyor

Bataryalar için hızlı kontrol

Elektrikli araba artık işlevsel değil, peki bataryaya ne olacak? Volkswagen Group Components, 2021 yılının başından bu yana Salzgitter'de batarya geri dönüşümü için bir pilot tesis işletiyor. BattMAN ReLife analiz yazılımının yardımıyla bir batarya, bataryanın durumuna bağlı olarak nasıl devam edileceğine karar verilmeden önce birkaç dakika boyunca hızlı bir kontrolden geçirilir.

Basın bültenine git

Sıkça sorulan sorular

e-tron nedir?
e-tron, Audi'nin tamamen elektrikli modellerini ifade etmektedir. Bazı durumlarda tanımlamayı aracın dışında veya içinde bulabilirsiniz.
Elektrikli bir otomobile geçiş ne kadar cazip?

Belirli Audi elektrikli modellerinin veya Audi plug-in hibritlerinin satın alınması teşvik edilir. Bu, hem yeni hem de ikinci el araçlar için geçerlidir.
Şirket araçları olarak Audi elektrikli modelleri ve Audi plug-in hibritler tercihli vergilendirmeye tabi olabilir. Buna ek olarak, inovasyon primi de dahil olmak üzere çevre bonusundan yararlanma imkanı mevcuttur Elektrik avantajları ve teşvikleri ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

WLTP spesifikasyonu ne anlama geliyor?
Belirtilen tüketim ve emisyon değerleri yasal olarak öngörülen ölçüm prosedürlerine göre belirlenmiştir. 1 Eylül 2017’den beri, bazı yeni otomobiller, yakıt tüketimini ve CO₂ emisyonlarını ölçmek için daha gerçekçi bir test yöntemi olan Küresel Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP) kapsamında tip onayından geçmektedir. 1.09.2018`den itibaren, WLTP adım adım Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi`nin yerini alacaktır. Daha gerçekçi test koşulları nedeniyle, WLTP'ye göre ölçülen yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerleri birçok durumda NEDC'ye göre ölçülenlerden daha yüksektir. Bu sebeple 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren araç vergilerinde uyumlu değişiklikler meydana gelebilir. WLTP ve NEFZ arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgiye www.audi.de/wltp adresinden erişebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin
Başka sorunuz var mı?
"
Burada Audi müşteri hizmetleri tarafından toplanan elektrikli ve hibrit tahrik konusunda sıkça sorulan tüm soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz."
SSS bölümü