Ferdinand Piëch: Audi için yeni bir marka profili

Profesör Ferdinand K. Piëch, 1975-1988 yılları arasında AUDI AG Teknik Departman Başkanı ve 1988-1992 arasında da Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini yürüttü. Piech halihazırda Volkswagen AG Denetleme Kurulu Başkanı görevini yürütmektedir.

17 Nisan 1937’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da Ferdinand Porsche’nin torunu olarak doğan Ferdinand Piëch, İsviçre’nin Zürih kentinde İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde (ETH) makine mühendisliği eğitimi gördü. Profesyonel kariyerine 1963 yılında Stuttgart-Zuffenhausen’deki Porsche AG motor test departmanında başladı. Piech bir dizi görevde bulunduktan sonra 1971 yılında Porcshe AG’de Teknik Bölüm Başkanı oldu. Piech'in yönetimi ve gözetimi altında geliştirilen otomobiller arasında Porsche’ye 1970 yılındaki Le Mans 24 saat yarışında ilk zaferi getiren efsanevi Porsche 917 yarış otomobili de bulunmaktaydı.

Audi NSU Auto Union AG’ye geçiş

Porsche aile konseyi 1972 yılında aile üyelerinin artık şirketin yöneticileri arasında yer almayacağı kararını aldı. Ferdinand Piëch, aynı yıl öncelikle özel geliştirme görevlerinden sorumlu olmak üzere Ingolstadt menşeili Audi NSU Auto Union AG firmasına geçti. Piech, 1974 yılında Teknik Departman Başkanı ve 1975 yılında da şirketin yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirildi.

Audi marka profilinin güçlendirilmesi

Piëch, Audi’nin “Vorsprung durch Technik” sloganına taze bir enerji sağladı ve marka profilinin güçlendirilmesini ve daha yüksek bir seviyede konumlandırılmasını sağladı: bu yol boyunca geçilen kilometre taşları arasında beş silindirli motor, turbo şarj, quattro güç aktarma organları, tamamen galvanize kaporta, doğrudan enjeksiyonlu dizel motorlar (TDI: TDI güçlü tork gücü ve üstün verimlilik ile eş anlamlıdır. Bugün, TDI motorları sportif, düzgün ve ekonomiktir.), ilk Audi V8, hafif alüminyum yapı (ASF: Audi Space Frame) ve quattro Spyder ve Avus quattro gibi tasarım ikonları bulunmaktadır.

Fahri doktora

Ferdinand Piëch 1984 yılında Teknik Bilimler alanında Viyana Teknik Üniversitesi tarafından otomobil imalatına yaptığı katkılardan dolayı fahri doktora –Dr. tech. h. c.– ile onurlandırıldı. Piech 1988 yılında AUDI AG Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı ve beş yıl sonra aynı görev ile Wolfsburg kentindeki Volkswagen AG şirketine geçiş yaptı. Piech 2002 yılından itibaren Volkswagen AG Denetleme Kurulu Başkanı ve AUDI AG Denetleme Kurulu üyesi görevlerini yürütmektedir.