Jörgen Skafte Rasmussen: DKW’nin babası

Jörgen Skafte Rasmussen 30 Temmuz 1878 tarihinde Danimarka’nın Nakskov kentinde doğdu. Mittweida ve Zwickau’daki mühendislik eğitiminden sonra Zschopau’da (Erzgebirge) 1907’de buhar tesisatı üreten küçük bir fabrika kurdu.

Birinci Dünya savaşı esnasında buharla çalışan otomobilleri test etti ve bu araçların baş harfleri (DKW) sonradan tüm ürünlerinin markası olarak kullanıldı. Rasmussen, 1918 yılından sonra Zschopau’da iki zamanlı motorlar üretti ve motorsiklet üretimine de başladı. Bu tarih Zschopauer Motorenwerke şirketini 1928 yılına kadar dünyanın en büyük motorsiklet üreticisi haline getiren inanılmaz bir büyüme döneminin başlangıcı oldu.

Otomobil üretiminin başlangıcı

Aynı yıl otomobil üretimine de başlandı. Rasmussen yetenekli bir iş adamı olarak birkaç yıl içinde Güney Saksonya’da küçük bir endüstri imparatoru haline geldi. Bununla birlikte, 1929 yılında ortaya çıkan dünya çapındaki ekonomik kriz Zschopauer Motorenwerke şirketinden tedarikçileri ile pek çok şey götürdü. Saksonya Eyalet Bankası ile başlayan pazarlıklar Audi, DKW, Horch ve Wanderer’in birleşerek Auto Union markasının doğmasıyla sonuçlandı.

Auto Union AG’nin kurulmasında önemli bir figür

Rasmussen’in yeni Auto Union AG’nin kurulmasındaki en önemli figürlerden biri oluşu su götürmez bir gerçektir. 1932-1934 yıllarında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı, ancak yönetimle ilgili sorunlarda çözülemeyen fikir ayrılıkları sonucunda 1935 yılında görevinden istifa etti. 1937 yılında Berlin yakınlarındaki Sacrow’a taşındı ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında Danimarka’ya döndü. 12 Ağustos 1964 tarihinde Kopenhag’da hayata gözlerini yumdu.