Johann Baptist Winklhofer: Çıraklıktan başkanlığa

23 Haziran 1859 tarihinde bir bira imalatçısının oğlu olarak Münih’de doğan Johann Baptist Winklhofer daha sonra bir tamirci olarak çıraklığa başladı. 1880 yılından itibaren, o dönemlerde son derece moda olan yüksek tekerlekli veya “Penny-Farthing” olarak bilinen bisikletlere yakın ilgi duymaya başladı.

Johann Baptist Winklhofer 1883 yılında üreticinin seyahat eden temsilcisi olarak Rudge firması tarafından imal edilen İngiliz penny-farthing bisikletlerini satmaya başladı. Bu dönem boyunca daha sonra ortağı olacak Richard Adolf Jaenicke ile tanıştı. 1885 yılında Chemnitz kentinde bir bisiklet tamirhanesi açmak için güçlerini birleştirdiler. Bir yıl sonra da kendi bisikletlerini üretip “Wanderer” markası altında satmaya başladılar.

Wanderer Fahrradwerke AG

Wanderer’in 1896 yılında anonim şirkete dönüşmesinden sonra (ve adını Wanderer Fahrradwerke AG olarak değiştirdikten sonra) 1 Ekim 1897 tarihinden başlayarak Winklhofer şirketin tek yetkili başkanı oldu. 1902 yılında görevinden çekildi ve şirketin Denetleme Kurulu’na katılarak 1929 yılına kadar Denetleme Kurulu üyesi görevini sürdürdü. 1916 yılında Münih’de öncelikle silahlı kuvvetler için mühimmat ve daha sonra da makine ve motorlu araçlar için şanzıman zincirleri üreten ikinci bir firma kurdu. Bu ürünler Johann Winklhofer Söhne (Oğulları) adının kısaltması olan IWIS markası altında başarılı bir şekilde pazarlandı. Johann Baptist Winklhofer , 28 Mart 1948’de Lech nehri üzerindeki Lansberg’de hayatını kaybetti.