00:00 | 00:00

Audi pre sense

Audi pre sense, öngörücü güvenlik için geliştirilmiş bir teknoloji paketidir.

Başlangıç versiyonu olan Audi pre sense basic'te sistem, ESP sensörlerinden gelen bilgiyi analiz etmektedir. ESP sistemi güçlü frenleme veya savrulma algıladığında kontrol ünitesi müdahalede bulunur. Duruma göre sistem, acil durum dörtlülerini yakar, yan camları ve sunroofu kapatır. Araçta mevcutsa havalı süspansiyonu adapte eder ve ön emniyet kemerlerini tersinir olarak gerer. Eğer çarpışma gerçekleşmezse, emniyet kemerleri tekrar bırakılır.

Sistemin genişletilmiş versiyonları: Audi pre sense front, Audi pre sense rear ve Audi pre sense plus olarak adlandırılır. Bu sistemler, Audi side assist ve Dur & Kalk fonksiyonuna sahip uyarlanabilir hız sabitleme sistemi ile birlikte çalışırlar.

Audi pre sense front, aracın önündeki trafiği potansiyel tehlikelere karşı sürekli olarak inceler. Sistem, çeşitli seviyelerde destek sunmaktadır. Sistem ilk uyarıyı akustik ve görsel olarak verir. İkinci uyarı olarak kısa bir fren darbesi gerçekleşir. Bu sayede sürücü manevra yapabileceği çok değerli zamanı kazanır.

Sürücü fren darbesine rağmen hiçbir tepki göstermezse, üçüncü seviye yani kısmi frenleme devreye girer. Cam ve sunroof kapatılır, emniyet kemerleri gerilir, dörtlü ikaz sinyalleri yanar. Bazı modellerde sistem otomatik tam frenleme yapabilme kapasitesine de sahiptir; fakat bu frenleme kaza kaçınılmaz ise devreye girmektedir. Otomatik tam frenleme aracı durdurmaya yönelik değil, mümkün olan en düşük hızla kazanın gerçekleşmesini sağlamaya yönelik yapılmaktadır.

Eğer araçta Audi pre sense plus mevcut ise, 4. uyarı seviyesi devreye girer. Kısmi frenlemenin ardından yarım güçle frenleme, ardından da maksimum frenleme ve emniyet kemerlerinin tamamen gerilmesi gerçekleşir. Tüm bunlar, çarpışmadan yarım saniye önce yani çarpışmanın artık kaçınılamaz olduğu bir anda gerçekleşir. Sistem aracın hızını 40 km/h’e kadar düşürür.

Audi pre sense rear ise Audi side assist sensörlerini kullanarak, olası arkadan çarpışmaların etkilerini azaltır. Sistem, dörtlü uyarı sinyallerini yakar, cam ve sunroofu kapatır, emniyet kemerlerini gerer. Eğer araçta hafızalı koltuk mevcut ise, koltuklar kazaya karşı en iyi konuma getirilir.

Audi A3, Audi A4, Audi A5, Audi A6, Audi A7, Audi A8, Audi Q2, Audi Q3, Audi Q5 ve Audi Q7'de sunulur. Ülkelere göre sunulan donanımlar farklılık gösterebilir.