00:00 | 00:00

Audi side assist

Audi side assist, birçok modelde sunulmaktadır. Sistem, arkadaki trafiği izleyerek, kritik şerit değiştirme öncesinde sürücüyü uyarır. 2010 yılının sonbaharında EuroNCAP tarafından sistemin kazaları önlemedeki potansiyelinden dolayı ödüle layık görmüştür.

Sistem, arkadaki 2 radar aracılığıyla aracın arkasındaki 70 metrelik kısmını sürekli izler. Toplanan veriler bir bilgisayar tarafından analiz edilir. Sistem arkadan yaklaşan bir araç tespit ettiğinde veya kör noktada bir araç olduğunda aktive olur. Dış dikiz aynasında yanan sarı renkli LED ile sürücü uyarılır. Sürücü bu uyarı ışıklarını sadece dikiz aynasına baktığında görebilir. Sürücü sinyal vermeden şerit değiştirmeye kalktığında, uyarı ışıkları daha da belirginleşip yanıp sönmeye başlar. Bu sinyal, direkt olarak sürüce çevrilmiştir ve gözden kaçma olasılığı çok düşüktür. Uyarı ışıklarının parlaklıkları, çevre ve araç içi aydınlığına göre değişiklik gösterir.

Audi A3, Audi A4, Audi A5, Audi A6, Audi A7, Audi A8, Audi Q2, Audi Q3, Audi Q5, Audi Q7 ve Audi TT'de sunulur. Ülkelere göre sunulan donanımlar farklılık gösterebilir.