00:00 | 00:00

Dur & Kalk fonksiyonlu uyarlanabilir hız sabitleme

Audi sürücü asistan sistemlerinin merkezi, otomatik mesafe kontrol sistemi olan Dur & Kalk fonksiyonlu uyarlanabilir hız sabitleme sistemidir. Sistem, aracın hızını ve öndeki araçla olan mesafeyi hızlanıp yavaşlayarak, otomatik olarak 0 ila 250 km/sa arasında ayarlar.

Sistem, hava soğukken otomatik olarak ısıtılan, aracın önüne yerleştirilmiş iki radar kullanır. Bu radarlar yaklaşık 250 metre menzile sahip 76,5 GHz frekansta radar dalgaları iletirler. Bir bilgisayar sinyalleri işler ve böylece öndeki araçları tespit eder.

Sürücü, sistemin işlevi üzerinde etkili olabilir; öndeki araçla aradaki mesafe ve kontrol sistemi dinamikleri adım adım ayarlanabilir. Ayara bağlı olarak sistem, yumuşak veya sert bir şekilde hızlanır. Yavaşlama ise aşağı yukarı 4 m/sn2'ye sınırlandırılır ki bu, maksimum fren kuvvetinin üçte biridir. Dur-kalk trafikte otomobil otomatik olarak yavaşlatılarak durdurulur. Kısa bir durmanın ardından araç yine otomatik olarak hareket eder ve öndeki aracı takip eder. Daha uzun bir durmanın ardından ise sürücü, gaz pedalına basmalı veya hız sabitleme kolunu kendine doğru çekmelidir.

Dur-kalk işlevli uyarlanabilir hız sabitleme sistemi, geniş ağ tabanı sayesinde oldukça akıllı bir sistemdir. Diğer sürücü bilgi sistemleriyle birlikte çalışır ve bunların her biri, sistemin belirli güçlü yönlerine katkıda bulunur. Audi A8'in Dur & Kalk fonksiyonlu uyarlanabilir hız sabitleme sistemi 30 civarında kontrol sisteminden verileri alır ve bu veriler üzerinde çalışarak, aracın çevresindeki tüm alanı sürekli şekilde analiz eder. Bu bilgi, sistemin karmaşık senaryoları tanımasına ve öngörülü bir şekilde sürücüyü desteklemesine olanak verir.

Audi A3, Audi A4, Audi A5, Audi A6, Audi A7, Audi A8, Audi Q2, Audi Q3, Audi Q5 ve Audi Q7'de sunulur. Ülkelere göre sunulan donanımlar farklılık gösterebilir.