konsept-arac-dakar-ralli-zafer-kapak.jpg

Audi konsept aracıyla Dakar Rallisi’nde zafer elde etti

Audi, RS Q e-tron ile Dakar Rallisi'nde bir elektrikli araçla ilk zaferine ulaştı. Takım yöneticileri ve ekip üyeleri kazanılan başarıyla ilgili olarak konuştu…

Audi, 2024 Dakar Rallisi'nde yüksek voltajlı batarya ve enerji dönüştürücüye sahip elektrikli yarış otomobiliyle ilk zaferine ulaştı ve tarih yazdı. Sekiz etap boyunca rallide üstünlüğü elinde bulunduran Carlos Sainz/Lucas Cruz ikilisinin dışında diğer iki ekip de takımın başarısına önemli katkılar sağladı.

Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger etap zaferine ulaşırken, Mattias Ekström/Emil Bergkvist sıralama da dahil olmak üzere iki gün klasman birinciliği kazandı. Organizatörler, pilotlar ve co-pilotlar bitiş çizgisinde yarışı ve yaşadıklarını değerlendirdi.

Michl: Sıkı çalışmanın sonucu

Motosporları tarihine Audi adını altın harflerle yazdırdıklarını söyleyen Audi Motorsport Başkanı Michl
“Bu zaferi kelimelere aktarmak zor. Bunu sindirmemiz birkaç gün daha alacak. Bu spor aynı zamanda şansla da ilgili. Geçen sene bunun eksikliğini yaşadık. Başarısızlıklara rağmen asla pes etmeyen harika bir ekibimiz var. Ekibinize güvenirseniz imkansız gibi görünen şeyleri bile başarabilirler. Uzun ve sıkı çalışmayla bu zorluğun üstesinden geldik. Zafere ulaşan ekibimiz Carlos ve Lucas olağanüstü. Carlos sadece üst düzey bir pilot değil, aynı zamanda insanları önemseyen, her ayrıntıya kendini kaptıran ve asla kendinden memnun olmayan, kocaman yürekli bir efsane. Takımımız için mücadele etmesi büyük bir onur. Aynı şekilde Lucas'ın özenli çalışması ve becerisi olmasaydı bu başarı da mümkün olamazdı. Tüm ekibe çok teşekkür ederiz.” dedi.

Sven Quandt: Elektrikli tahris sistemi kesinlikle doğru

Üç yıl süren bir motorsporları mücadelesinde konsept bir araçla tarih yazdıklarını söyleyen Q Motorsport Takım Müdürü Sven Quandt, “Eski tahrik sistemlerine karşı üstünlük sağladık. Bu Audi'nin rekabette önde olduğunu gösteriyor. Geliştirmek için üç yıl harcadığımız bu elektrikli tahrik konsepti kesinlikle doğruydu. Rekabet son derece heyecan vericiydi. Rallinin son günleri özellikle zorluydu. Carlos ve Lucas'ın zaferiyle çok rahatladık. Son birkaç gün Sébastien Loeb yaklaşınca gerildim. Ancak sondan bir önceki gün biraz daha rahatladım. Ekip bizim için mükemmel çalıştı. Ruh gerçekten harikaydı. Ancak böyle insanlarla zafere ulaşabilirsiniz.” diye konuştu.

Sainz: Çok özel bir konseptle, çok özel bir zafer

Audi ve markanın pek çok hayranı adına çok mutlu olduğunu söyleyen Carlos Sainz da “Bu zafer benim için çok şey ifade ediyor. Dört farklı markayla dördüncü zaferim. Ekip, Dakar Rallisi'nde birinci olmamızı sağlayan çok özel bir konsept geliştirdi. Sadece Audi bu riski alacak kadar cesurdu. Bu konsept ile tarih yazdığımız için çok mutluyum. Hem de yaşadığım en zorlu rallilerden birinde. Ailem ve tüm Audi ailesi burada. Markaya, bize inanan ve bunu mümkün kılan Rolf Michl ve Sven Quandt'a teşekkürler. Bize çok yardımcı olan Mattias, Emil, Stéphane ve Edouard'a da teşekkürler. Bu büyük bir zafer.” dedi.

Cruz: Zorlu etaplarda sorun yaşamadık

Takım adına çok mutlu olduğunu belirten Lucas Cruz ise, “Bu coşkulu ekip bizim için çok gelişmiş bir otomobil hazırladı. Ve bu konseptle Dakar'da zafere ulaştık. Herkese çok minnettarım. Yarış boyunca stres ve gerginlik yüksekti. Her gün son derece zorlu etapların üstesinden geldik ve aracımız sorun çıkartmadan işini yaptı.” şeklinde bilgi verdi.

Audi takımının diğer ekip üyeleri de alınan başarılı sonuçlarla ilgili şunları söyledi:

Mattias Ekström: “Sergilediğim performanstan memnunum. Yardımcı pilotum Emil de iyi bir iş çıkardı. Çok iyi bir strateji izledik. Güzel bir sıralamanın ardından ilk hafta oldukça tatmin edici geçti. Carlos Sainz'ın ardından ikinci sıradaydık. Arka aks sorunu ile şansımız döndü. Biz de takıma yardımcı olmak adına Carlos'u destekledik. Bu rallide yine çok şey öğrendik. Her ne kadar kendi hedefimize ne yazık ki ulaşamamış olsak da, bu güzel zaferle Audi, Carlos ve Lucas adına çok mutluyum.”

Emil Bergkvist: “Audi Sport adına çok mutluyum. Carlos ve Lucas bu başarıyı hak ediyorlar. Bizim açımızdan, yaşadığımız bir sorun nedeniyle çok fazla zaman kaybettiğimiz ve dolayısıyla tüm şansımızı kaybettiğimiz bir ralli oldu. Daha sonra takım arkadaşlarımıza etaplarda örneğin lastik konusunda yardım ettik.”

Stéphane Peterhansel: “Genel sonuç takım memnuniyet verici. Carlos ve Lucas ile Rolf Michl ve Sven Quandt'tan oluşan tüm ekip adına çok mutluyum. Proje teknoloji açısından son derece zorluydu. Üç yılın ardından Audi kazanmaya hazırdı ve elektrikli güç-aktarma sisteminin ilk başarısını kutluyor. Otomobilimiz adına işlerin daha iyi gitmemesi nedeniyle biraz hayal kırıklığına uğrasak da hepimiz bununla gurur duyabiliriz. Bu bizim Dakar'ımız değildi. İlk hafta ve son hafta teknik bir sorun yaşadık. Bu yüzden son etabı bırakmak zorunda kaldık. Ancak üç pilot ekibi de bu başarıya ulaşmak için yıllardır birlikte çok iyi çalışıyor. Carlos ve Lucas'ın muhteşem başarısı herkesin hafızasına kazındı.”

Edouard Boulanger: “Bugün hepimiz takım olarak kazandık. Yarıştan güzel duygularla dönüyoruz. Bu harika sonuca herkes katkıda bulundu. Ne yazık ki Stéphane ve benim otomobilim için işler pek de iyi gitmedi ve sonunda bir miktar hasar gördük. Ancak Carlos ve Lucas'tan oluşan ekip asıl hedefe ulaştı ve RS Q e-tron'un zafere ulaşan otomobil olduğunu gösterdi. Kusursuz bir yarış yöneten Carlos ve Lucas'ı tebrik ediyorum. Carlos zaten 61 yaşında. Sébastien Loeb'in baskısına her zaman göğüs gerdi. Elbette Mattias, Emil ve bizler Carlos'u her zaman destekledik. Tüm ekibe teşekkürler. Çok değil, sekiz ya da dokuz ay önce ekibe yeni insanlar katıldı. Her şeyi anlamak ve bu sonucu çalışmalarıyla mümkün kılmak için çok çalıştılar.”

 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-12.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-13.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-7.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-11.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-18.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-8.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-5.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-6.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-4.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-1.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-10.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-9.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-3.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-2.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-14.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-15.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-17.jpg
 • konsept-arac-dakar-ralli-zafer-16.jpg