audi-f1-pilotu-kapak.jpg

Audi F1 takımı pilotu Nico Hülkenberg oldu

Audi'nin Formula 1 projesi hız kesmeden rotasını çizmeye devam ediyor. Marka son olarak F1'e giriş hazırlıklarını hızlandırmak üzere Sauber Grubu'nu tamamen devralma kararını açıklamıştı. Şimdi ise takımın ilk pilotu belli oldu. Nico Hülkenberg, Sauber ile çok yıllık bir sözleşme imzaladı ve 2026'da Audi fabrika takımı adına yarışacak. Yapılan açıklamaya göre, Hülkenberg’in 2025 yılında Sauber'de yarışması ve fabrika ekibinin dönüşümüne eşlik etmesi planlanıyor.

Audi'nin 2026 yılında Formula 1’de yer almasıyla ilgili çalışmalarında yeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Sauber Grubu'nu tamamen devralma kararını açıklayan Audi, şimdi de takımın ilk pilotunu açıkladı: Nico Hülkenberg.

Alman pilot, katıldığı 200’ün üzerinde F1 yarışında edindiği tecrübesiyle Audi'nin gelecekteki ekibinin gelişimine katkı sağlayacak. Yapılan antlaşmanın Audi'nin Formula 1 projesi için bir sonraki kilometre taşı niteliğinde olduğunu söyleyen Audi F1 fabrika takımı CEO’su Andreas Seidl “Hülkenberg hızı, deneyimi ve özverili ekip çalışmasıyla Audi'nin önümüzdeki yıldan itibaren 2026’ya girmesine katkı sağlayacak. En başından itibaren bu benzersiz projeyi birlikte ele alma konusunda karşılıklı büyük bir istek vardı. Nico güçlü bir kişilik. Onun profesyonel ve kişisel kararlılığı ve arzusu, hem aracın geliştirilmesinde hem de ekibin oluşturulmasında ilerleme kaydetmemize yardımcı olacak.” dedi.

Nico Hülkenberg ise: “Audi için yarışma ihtimali çok özel bir şey. Bir Alman üreticinin böyle bir kararlılıkla Formula 1'e girmesi benzersiz bir fırsat. Böyle bir otomobil markasının fabrika takımını Alman yapımı bir güç ünitesiyle temsil etmek benim için büyük bir onur.” sözleriyle duygularını ifade etti.

Nico Hülkenberg ile yapılan antlaşmanın haberi, Mart ayında Sauber'in tamamen devralınması yönünde yapılan açıklamanın ve Oliver Hoffmann'ın Formula 1 oluşumunda Audi Yönetim Kurulu Genel Temsilcisi olarak atanmasının ardından geldi. Hoffmann bu görevde aynı zamanda tüm Sauber şirketlerinin yönetim kurullarına ve Neuburg tesisinde güç ünitesinin geliştirilmesinden sorumlu olan Audi Formula Racing GmbH'nin hissedarlar toplantısına başkanlık ediyor.

  • audi-f1-pilotu-2.jpg
  • audi-f1-pilotu-1.jpg