Şarj ipuçları | Audi Türkiye
Audi Türkiye Şarj
Şarj ipuçları

Uzun batarya ömrü için basit ipuçları

Elektrikli otomobilin kalbi olan yüksek voltajlı bataryalarımız baştan sona üstün kalite, güvenlik ve uzun hizmet ömrü için tasarlanmıştır. Ancak normal eskime süreçleri, hizmet ömrü boyunca batarya kapasitesini - depolanabilecek enerji miktarını - azaltır. İyi haber şu ki: Şarj ve kullanım davranışınız batarya ömrünü etkiler ve günlük kullanımda birkaç basit temel kuralla batarya kapasitesini uzun süre koruyabilirsiniz. Orijinal menzil uzun süre korunur ve elektrikli otomobilinizin değer kaybetmesini önlemek için aktif olarak bir şeyler yaparsınız.

Üç temel kural

Üç temel kural

Daha uzun bir batarya ömrü için:

 1. Genelde kısa mesafeler mi gidiyorsunuz? Audi günlük kullanım için %80'e kadar şarj etmenizi önerir.
 2. Uzun mesafeler mi gitmek istiyorsunuz? Maksimum menzile ulaşmak için Audi'nizi %100 şarj edin ve mümkün olan en kısa sürede yola çıkın. Ancak Audi'nizi kural 1'den saparak düzenli olarak %100 şarj ederseniz, bataryanın eskime süreci hızlanır ve bunun sonucunda kullanılabilir batarya kapasitesi nispeten daha hızlı azalır.
 3. Daha uzun durma süreleriniz mi var? Aracı park ederken şarj seviyesinin mümkünse %30 ile %80 arasında olduğundan emin olun.


Aracınız batarya bakımı konusunda size destek olur

 
Kısa mesafe
(örn. işe günlük gidiş geliş, alışveriş)

Uzun mesafe

(örneğin tatil seyahatleri, iş seyahatleri, uzun mesafeli işe gidip gelme)

Şarj zamanlayıcı

Şarj zamanlayıcısı, tam kalkış zamanını ayarlamanıza olanak tanır. Doğrudan araç içinde veya myAudi uygulaması üzerinden rahatça. Bu, önceden ayarlanmış batarya seviyesine sahip otomatik şarj işleminin kalkış zamanına mümkün olduğunca yakın olduğu anlamına gelir. Buna ek olarak, ön koşullandırma kliması kalkıştan önce aracın içini istenen sıcaklığa getirir.

Daha fazla rahatlık için ön koşullandırma
Dolu batarya ile boşta kalma sürelerini önlemek için kalkış zamanını ayarlayın

Sürüş modu

"Verimlilik" sürüş modu, verimli bir sürüş tarzı sayesinde daha düşük enerji tüketimine yol açar. Böylece batarya üzerindeki elektrik ve termal yükünü azaltırsınız. Bu sayede batarya kapasitesi korunur.

"Verimlilik" sürüş modu, verimli bir sürüş tarzı sayesinde daha düşük enerji tüketimine yol açar. Böylece batarya üzerindeki elektrik ve termal yükünü azaltırsınız. Bu sayede batarya kapasitesi korunur.

"Verimlilik" sürüş modu, verimli bir sürüş tarzı sayesinde daha düşük enerji tüketimine yol açar. Böylece batarya üzerindeki elektrik ve termal yükünü azaltırsınız. Bu sayede batarya kapasitesi korunur.

 

Akıllı mıyız?

Şarj ipuçları

 • Hızlı şarj ((High Power Charging > 100 kW) günlük kullanım için değil, özellikle uzun yolculuklar için önerilir.
 • (High Power Charging’de, yüksek voltajlı bataryanın şarj durumu arttıkça şarj hızı yavaşlar. Bu nedenle yüksek voltajlı bataryanın tam şarj edilmesi toplam yolculuk süresini uzatabilir. e-tron rota planlayıcısı, optimize edilmiş şarj planlaması ile sizi destekler.
 Batarya bakımı

 • Uzun mesafeli bir yolculukta şarj sürelerini düşük tutmak için e-tron rota planlayıcı, gerektiğinde tam batarya kapasitesine geri döner ve %80'in üzerinde bir şarj önerir. Uzun mesafeli bir yolculuktan sonra, günlük yolculuklarınız için şarj hedefinizi %80'e geri ayarlayın.
 • Audi e-tron GT quattro* ile e-tron rota planlayıcı kullanıldığında, maksimum şarj hızına ulaşmak için yüksek voltajlı bataryanın sıcaklığı hızlı şarj için ön koşullandırılır.

* Audi e-tron GT quattro tüketim ve emisyon değerleri

 Batarya bakımı

Bataryanın düşük sıcaklıklardan korunması

Bataryanın 20 santigrat derecenin üzerinde "iyi hissettiren" bir sıcaklığa sahip olması gerekir, böylece şarj olurken veya iyileşirken enerjiyi hızlı bir şekilde emebilir. Yola çıkmadan önce aracı park iklimlendirmesi ile ısıtarak bu sıcaklığı batarya koşullandırması yoluyla etkileyebilirsiniz. Hızlı şarjdan önce bataryanın ısıtılması da tavsiye edilir.

Audi e-tron GT quattro tüketim ve emisyon değerleri: Ortalama güç tüketimi: kWh/100 km: 20,2-19,3 (NEDC); 21,1-19,9 (WLTP). Ortalama CO2 emisyonu: g/km: 0.

Batarya koruması

Bataryanızın garantisi ve kullanım ömrü

 • Audi tamamen elektrikli modellerin tüm yüksek voltajlı bataryaları uzun bir kullanım ömrü için tasarlanmıştır ve Audi bunları ilk teslimattan sonra sekiz yıl veya ilk 160.000 kilometre için (hangisi önce gerçekleşirse) garanti eder.
Batarya koruması

Batarya koruması dahil

İki tampon ayrıca yüksek voltajlı bataryanız kasıtsız, zarar verici fazla şarj ve derin deşarja karşı korur.

 1. Toplam kapasite (brüt)
 2. Kullanılabilir kapasite (net)
 3. Aşırı şarja karşı koruma
 4. Derin deşarja karşı koruma

Diyagram sadece sembolik gösterim amaçlıdır.

Batarya kapasitesi

Batarya koruması dahil

Elektrikle çalışan bir aracın yüksek voltajlı bataryasının kapasitesi brüt ve net kapasite olarak ikiye ayrılır. Brüt kapasite, yüksek voltajlı bataryanın toplam fiziksel kapasitesini tanımlar. Ancak kendi kendine deşarja karşı koruma sağlamak, hizmet ömrünü artırmak ve acil durum başlatma rezervini sağlamak için teorik olarak mevcut enerji içeriği teknik olarak sınırlıdır. Gerçekte kullanılabilir olan bu enerji içeriği net kapasite olarak adlandırılır.

Grafik sadece sembolik gösterim amaçlıdır. Batarya kapasitesi örnek olarak Q4 e-tron 40 kullanılarak gösterilmiştir.