Şarj İpuçları | Elektromobilite - Şarj | Audi Türkiye
Audi Türkiye Şarj
Şarj ipuçları

Uzun batarya ömrü için basit ipuçları

Elektrikli otomobilin kalbi olan yüksek voltajlı bataryalarımız baştan sona üstün kalite, güvenlik ve uzun hizmet ömrü için tasarlanmıştır. Ancak kullanım ömürleri boyunca, normal yaşlanma süreçleri batarya kapasitesini - depolanabilecek enerji miktarını - azaltır. İyi haber şudur: Şarj ve kullanım davranışınız batarya ömrünü etkiler ve günlük kullanımda birkaç basit temel kuralla batarya kapasitesini uzun süre koruyabilirsiniz. Orijinal menzil uzun süre korunur ve elektrikli aracınızın değer kaybına karşı aktif olarak bir şeyler yaparsınız.

Üç temel kural

Üç temel kural

Daha uzun batarya ömrü için.

 1. Genelde kısa mesafelerde mi araç kullanıyorsunuz? Audi, günlük kullanım için %80'e kadar şarj etmenizi önerir.
 2. Uzun mesafe sürüşü mü yapmak istiyorsunuz? Maksimum menzile ulaşmak için Audi'nizi %100 şarj edin ve mümkün olduğunca doğrudan yola çıkın. Ancak Audi'nizi kural 1'den saparak düzenli olarak %100 şarj ederseniz, bataryanın eskime süreci hızlanacak ve böylece kullanılabilir batarya kapasitesi nispeten daha hızlı azalacaktır.
 3. Daha uzun duruş süreleriniz mi var? Aracı park ederken, şarj seviyesinin %30 ile %80 arasında olduğundan emin olun.

Aracınız batarya bakımı konusunda sizi destekler

 
Kısa mesafe
(örn. günlük işe, alışverişe gidiş)
Uzun mesafe
(örn. tatil sürüşleri, iş seyahatleri, uzun yol gezicileri)

Şarj hedefi ayarı

myAudi uygulamasında ve aracınızda, maksimum akü şarjı için rahatça bir sınır tanımlayabilirsiniz. Bu, başka hiçbir şey için endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

%80'e yapılandırma
Uzun mesafeli yolculuklardan önce Audi, mümkün olan en uzun menzili elde etmek için şarj hedefinin % 100 olarak ayarlanmasını önerir.

Şarj zamanlayıcısı

Şarj zamanlayıcısı ile tam kalkış zamanını ayarlayabilirsiniz. Doğrudan araç içinde veya myAudi uygulaması aracılığıyla rahatça. Bu, önceden ayarlanmış batarya seviyesi ile otomatik şarj işleminin kalkış saatine mümkün olduğunca yakın olduğu anlamına gelir. Buna ek olarak, ön klima fonksiyonu kalkıştan önce aracın içini istenen sıcaklığa getirir.

Daha yüksek konfor için ön koşullandırma
Dolu bir batarya ile durma sürelerinden kaçınmak için kalkış zamanını ayarlayın

Rota planlaması

Yola çıkmadan önce rotanızı planlamak için e-tron rota planlayıcısını kullanın: Rota, bireysel menzilinizi dikkate alır ve sizin için uygun şarj istasyonları öngörür.

İhtiyaç halinde e-tron rota planlayıcısının kullanılması
e-tron rota planlayıcısının kullanılması önerilir
Sürüş modu
"Verimlilik" sürüş modu, verimli bir sürüş tarzı ile daha düşük enerji tüketimine yol açar. Bu, batarya üzerindeki elektriksel ve termal yükü azaltır. Bu, batarya kapasitesini korur.
Nasıl akıllıca şarj edebilirim?

Şarj ipuçları

 • Hızlı şarj (Yüksek güçlü şarj > 100 kW) günlük kullanım için değil, genel olarak uzun mesafeli sürüşler için önerilir.
 • Yüksek güçlü şarj ile, yüksek voltajlı bataryanın şarj durumu arttıkça şarj hızı yavaşlar. Bu nedenle, yüksek voltajlı akünün tam olarak şarj edilmesi toplam yolculuk süresini uzatabilir. e-tron rota planlayıcı, optimum şarj planlaması ile sizi destekler.
Batarya bakımı

 • Uzun mesafeli bir yolculukta şarj sürelerini düşük tutmak için e-tron rota planlayıcı, gerektiğinde tam batarya kapasitesine geri döner ve %80'in üzerinde bir şarj önerir. Uzun mesafeli bir yolculuktan sonra, günlük yolculuklarınız için şarj hedefinizi %80'e geri ayarlayın.
 • Audi e-tron GT quattro* ile e-tron rota planlayıcı kullanıldığında, maksimum şarj hızına ulaşmak için yüksek voltajlı bataryanın sıcaklığı hızlı şarj için ön koşullandırılır.

* Audi e-tron GT quattro tüketim ve emisyon değerleri

Audi e-tron GT quattro kış manzarası

Bataryanın düşük sıcaklıklardan korunması

Bataryanın 20 santigrat derecenin üzerinde "iyi hissettiren" bir sıcaklığa sahip olması gerekir, böylece şarj olurken veya iyileşirken enerjiyi hızlı bir şekilde emebilir. Yola çıkmadan önce aracı park iklimlendirmesi ile ısıtarak bu sıcaklığı batarya koşullandırması yoluyla etkileyebilirsiniz. Hızlı şarjdan önce bataryanın ısıtılması da tavsiye edilir.

Audi e-tron GT quattro tüketim ve emisyon değerleri

Batarya bakımı

Bataryanızın garantisi ve kullanım ömrü

Audi tam elektrikli modellerinin tüm yüksek voltajlı bataryaları uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmıştır ve Audi bunları ilk teslimattan itibaren sekiz yıl veya ilk 160.000 kilometre için (hangisi önce gerçekleşirse) garanti eder.

Batarya koruması

Batarya koruması dahildir

İki tampon, yüksek voltajlı bataryanız için kasıtsız, zarar verici aşırı şarj ve derin deşarja karşı ek koruma sağlar.

 1. Toplam kapasite (brüt)
 2. Kullanılabilir kapasite (net)
 3. Aşırı şarja karşı koruma
 4. Derin deşarja karşı koruma

Grafik sadece sembolik gösterim amaçlıdır.

Batarya kapasitesi

Batarya kapasitesi

Elektrikle çalışan bir aracın yüksek voltajlı bataryasının kapasitesi brüt ve net kapasite olarak ikiye ayrılır. Brüt kapasite, yüksek voltajlı bataryanın toplam fiziksel kapasitesini tanımlar. Ancak kendi kendine deşarja karşı koruma sağlamak, hizmet ömrünü artırmak ve acil durum başlatma rezervini sağlamak için teorik olarak mevcut enerji içeriği teknik olarak sınırlıdır. Gerçekte kullanılabilir olan bu enerji içeriği net kapasite olarak adlandırılır.

Grafik sadece sembolik gösterim amaçlıdır. Batarya kapasitesi örnek olarak Q4 e-tron 40 kullanılarak gösterilmiştir.