Sportiflik ve sofistikeliğin mükemmel birleşimi | Audi Türkiye
Audi Türkiye Tasarım
"Sportiflik ve sofistikeliğin mükemmel birleşimi"

"Sportiflik ve sofistikeliğin mükemmel birleşimi"

Audi'nin Color & Trim departmanındaki Audi Q4 e-tron uzmanlarıyla yaptığımız görüşme, müşteri beklentilerini ortaya koyuyor.

Metin: Nadine Kaminski – Fotoğraf: Fritz Beck Okuma süresi: 8 min.

The Color & Trim team holds color and material samples on car body partsThe Color & Trim team holds color and material samples on car body parts

Simona Falcinella'ya şu anda özenle kapalı tutulan kapılar ardında muhtemelen gelişim aşamasında olan sayısız fikir sorulduğunda, "Pek çok insan; yaratıcılığın bir anlık görüntü, bir ilham parlaması, bir aydınlanma olduğunu düşünür," diyor. "Bir iş yaratıcılığa dayandığında, süreç belirli bir “Yaratıcı Esneklik” gerektirir: yaratıcı içgüdünün deneyim ve yetkinlikle birleşimi. Yaratıcılık bizim için günlük bir pratik, sürekli bir egzersizdir."


The Colour & Trim team holds colour and material samples on car body partsThe Colour & Trim team holds colour and material samples on car body parts

Trend araştırmalarımız tasarım, teknoloji ve toplumu kapsıyor.

Tiziana Mauri

Audi C&T Task Force’un perde arkası

Tasarımcı Annika de Boer de görüşmemize katıldı. "Ekibimizi bu kadar özel kılan şey nedir?" Bir süre düşünüyor, bu sorunun pek çok olası cevabı var gibi görünüyor. "Her birimiz kendi kimliğimize sahip olsak da hepimiz aynı tasarım dilini konuşuyoruz." diyor sonunda.

Simona Falcinella, "Evet, aslında Audi'nin ne olduğu ve markanın kimliği doğrultusunda onu nasıl yenilemeye devam edebileceğimiz konusunda ortak ve çok kesin bir fikrimiz var." diye ekliyor.

 

İki kadın; showroomların, masaların, yüksek rafların ve "malzeme kütüphanesi" olarak bilinen yerin önünden geçerek diğer iki ekip üyesinin beklediği Color & Trim departmanının en iç kısmına doğru ilerliyor: Tiziana Mauri ve Christina Wittmann. Dördü de Audi Q4 e-tron'un malzeme ve renk yüzey işlemlerine uzmanlıklarını katıyor.

 

Peki Audi Q4 e-tron gibi büyük bir projede yaratıcılık yolculuğu tam olarak nerede başlıyor? "Kavramsal bir fikirle, tasarım, teknoloji ve toplumu kapsayan geniş bir trend araştırmasına dayanan bir sezgiyle. Daha sonra bu fikirleri detaylandırıyor, filtreliyor ve saf ve ayırt edici bir Audi koduna dönüştürüyoruz." diyor Color & Trim serisi projeleri başkanı Tiziana Mauri. "Tüm ekip, ilk kavramsal düzeyden nihai seri geliştirmeye kadar projenin tüm aşamalarında yer alıyor. Hepimiz aynı zamanda tasarımcı ve malzeme uzmanıyız. Mikro ve makro düzeyde çalışarak yakın ve uzak perspektiflerden çalışıyoruz."


Body parts of the Audi Q4 e-tron painted in different colorsBody parts of the Audi Q4 e-tron painted in different colors
Portrait of industrial designer Christina Wittmann Portrait of industrial designer Christina Wittmann

Yaratıcı süreç ve tamamlanması

İlk pratik adım, modelin özel karakteri ve mesajıyla eşleşen bir renk ve malzeme konsepti geliştirmektir. Bu aşamada tasarımcılar; fikirlerini, sezgilerini ve araştırmalarını görselleştirmek ve desteklemek için ruh hali panolarını ve trend araştırmalarını araç olarak kullanırlar.

 

Daha sonra konseptler somut örneklere dönüştürülür, kısmen bir boya atölyesi ve trim denemeleri için bir saraç içeren Audi Tasarım Merkezinde, kısmen de dış tedarikçiler tarafından. "Örneğin mükemmel rengi ararken." diye açıklıyor Christina Wittmann, "Son durumu, yani ön renk verilerini boya atölyesine veriyoruz ve burada bir test parçası üzerinde işleniyor." Çamurluk bunun için özellikle uygun çünkü heyecan verici bir üç boyutluluğa sahip ve ışığı çok dinamik bir şekilde yansıtıyor. Örneğin, Audi Q4 e-tron'a ilham verici bir mor tonu kazandırmak için, boyalı örnekler üzerinde titizlikle çalışıldı ve farklı renkler bir araya getirilerek yaratıcı bir palet oluşturuldu. Daha fazla mavi pigment, daha fazla metal partikül, daha az metalik, daha fazla kırmızı pigment... Ta ki ekip bir noktada karar verene kadar.


Mükemmel rengi ararken, test parçaları üzerine farklı tonlar işledik.

Christina Wittmann

Bu tür seçim ve tartma süreçleri genellikle Color & Trim stüdyosuyla sınırlı değildir; farklı departmanlar arasındaki sinerji her üretim adımında rol oynar. İç ve dış şekil ve yüzeylerin tanımlanması ilerledikçe, C&T tasarımcıları giderek daha hassas bir renk ve malzeme paletine ulaştı. Bu, daha sonra dış ve iç mekânı uyumlu bir birime dönüştüren ortak özelliği temsil etti.

 

Doğru malzemeler ve renkler bulunduğunda ekip; Teknik Geliştirme, Kalite departmanı, pazarlama ve strateji uzmanlarından oluşan meslektaşlarıyla yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Proje yöneticisi Christina Wittmann, "Bu süreçte, vizyonumuzu kaybetmeden fikirlerimizi farklı çalışma alanlarına ve tüm bireysel iş alanlarının istek ve gereksinimlerini konseptlerimize entegre etmek önemlidir." diye açıklıyor. Dolayısıyla tüm fikirler üretilmeden önce bir fizibilite kontrolünden geçiriliyor. Burada kimse kendi ayrı dünyasında çalışmıyor.


Portrait of designer Annika de BoerPortrait of designer Annika de Boer
Fabric and material samples in different colors are compared.Fabric and material samples in different colors are compared.

Audi Q4 e-tron yeni bir ivme kazandırıyor

Annika de Boer, iki yıl boyunca üzerinde çalıştığı fiziksel olarak küçük ama son derece önemli bir yeniliği gösteriyor: direksiyon simidindeki Audi halkaları. "Parlaklık seviyeleri, renk tonlamaları ve farklı fırçalamaları denediğimiz uzun bir sürecin ardından artık sonucu yolda görebiliyoruz. Bu gerçekten iyi hissettiriyor."

The new Audi rings using the example of the steering wheel of the Audi Q4 e-tronThe new Audi rings using the example of the steering wheel of the Audi Q4 e-tron

Odadaki masalardan birinin üzerinde, tamamen doğal görünümlü ağaç damarları içeren incecik bir malzeme rulosu duruyor. "Yeni premium yüzey 'Lime Sediment Greyish Brown Naturelle' teknik bir kaplamadır." diye açıklıyor Annika de Boer. "Bunu özellikle 3D efektine ve dokunsallığa odaklanarak geliştirdik. Dokunduğunuzda üç boyutlu ahşap yapısını hissedebiliyorsunuz, gerçekten orada."

 

Yenilikçi yaklaşımlardan birini kullanarak Tiziana, henüz bir numune üzerinde çizilmemiş bir malzeme tabakası kullanarak estetik açıdan etkileyici bir yüzey seçeneğini açıklıyor: Aluminum Convergence Anthracite. “Araçta bunun için tasarlanan alanın daha sonra çok büyük görünmemesini sağlamak için, bileşenin şeklini takip eden iki farklı grafik ve fırça yönüyle çalışarak tasarımı görsel olarak ikiye böldük."


The wood grain of the premium surface ,Linde Sediment Gray Brown Naturelle' is clearly visible. The wood grain of the premium surface ,Linde Sediment Gray Brown Naturelle' is clearly visible.
Portrait of designer Tiziana Mauri.Portrait of designer Tiziana Mauri.

3D efektlere ve doğal bir hissiyata özel bir önem verdik.

Annika de Boer

Annika de Boer and Christina Wittmann exchanging ideas about materials and colorsAnnika de Boer and Christina Wittmann exchanging ideas about materials and colors

Bu sırada, Simona Falcinella önünde duran büyük bir kumaş tabakasını örtüyor. Dokunulduğunda sert bir his veren ve hafif ışıltısıyla sportif, saf ve lüks görünen bir kumaş. Daha ziyade fütüristik bir haute couture tasarımının hammaddesi gibi. "Biz buna ‘Technikgewebe’ diyoruz." diyor Falcinella pragmatik bir şekilde. Kumaş nelerden yapılıyor? "Kısmen atılmış kumaşlar ve PET şişelerden."

Portrait of designer Simona FalcinellaPortrait of designer Simona Falcinella
Yarn, paint color and a seat are matched. Yarn, paint color and a seat are matched.

Sürdürülebilirlik odaklanılan bir konu

Audi Q4 e-tron projesinde ekip, sürdürülebilirlik iddiasını en ince ayrıntısına kadar özel bir tutkuyla hayata geçirmiştir: Örneğin, halı ve arka raf kısmen geri dönüştürülmüş malzeme içeriyor. Daha sonra, bir araç sahibi olarak tüm iç yüzeyler arasında, bu en kapsamlı olanı neredeyse hiç fark etmeyeceksiniz. Büyük miktarda malzeme göz önüne alındığında daha da önemli olan iç değerlerdir. Annika de Boer şöyle açıklıyor: "Halı tabanı tekstil endüstrisinden atılan kumaşlardan, örneğin yün ve pamuktan, hatta eski kot pantolonlardan yapılıyor" ve "Yumuşak üst malzeme kısmen geri dönüştürülmüş PET şişelerden ve geri dönüştürülmüş granüllerden yapılıyor."

Samples of recycled fibers used in the interior initially in their original state.Samples of recycled fibers used in the interior initially in their original state.
The recycled fibers are pressed into small sheets when further processed.The recycled fibers are pressed into small sheets when further processed.

Renk ve Cesaret

Röportaj sona ererken geriye tek bir soru kalıyor: Ekip Audi Q4 e-tron boya yelpazesinde ortak bir favori renk söyleyebilir mi? Aslında herkes bu konuda hemfikir: Opsiyonel "Aurora Violet" son derece orijinaldir. Simona Falcinella, "Mor, kültürel olarak lüksle ve psikolojik olarak da dönüşüm fikriyle ilişkilendiriliyor." şeklinde bir açıklama yapıyor. "Audi'nin cesur bir renkle yorumladığı bir değişim dönemindeyiz. Bu renk aynı zamanda Audi Q4 e-tron'un karakterine de mükemmel bir şekilde uyuyor: sportif duruş ve sofistikeliğin mükemmel dengelenmiş bir kombinasyonu."

Mor, kültürel olarak lüksle ve psikolojik olarak dönüşümle ilişkilendirilir.

Simona Falcinella

The new "Aurora Violet" paint color of the Audi Q4 e-tron can be seen on material samples.The new "Aurora Violet" paint color of the Audi Q4 e-tron can be seen on material samples.