Yeni Audi activesphere arkasında vizyon | Audi Türkiye
Audi Türkiye Tasarım
Yeni Audi activesphere concept’in arkasındaki vizyon

Yeni Audi activesphere concept’in arkasındaki vizyon

Audi Tasarım Müdürü Marc Lichte, yeni konsept otomobilin arkasındaki vizyondan bahsediyor.

Metin: Bernd Zerelles - Fotoğraf: Andi Mayr, AUDI AG Okuma süresi: 4 min.

Gösterilen araç, üretim aracı olarak mevcut olmayan bir konsept araçtır.

Silhouette of the Audi activesphere concept.Silhouette of the Audi activesphere concept.

Marc, Audi yazın dördüncü Sphere concept aracını duyurdu. Yakında dünyaya tanıtılacak. Yeni Audi activesphere concept ne tür bir araç olacak?

Kesinlikle çok özel bir araç olacak (gülümsüyor). Audi activesphere concept¹ daha önce asla birleşmemiş iki dünyayı bir araya getiriyor: Sağlam bir arazi aracı ve şık, oldukça güzel bir spor otomobil. Çünkü Audi yenilikçi bir markadır. Hedefimiz, daha önce asla görülmemiş fikirlerle ilham vermektir. Araç maksimum estetik vadetmektedir ve zıtlıklarla doludur: Soğuk ve sıcak renkler, manuel ve otomatik sürüş modu hem aerodinamik hem belirli hatları olan, çok basit ancak aynı zamanda çok teknolojik bir araç.

 

Bu araç konsepti ile ilgili fikri nasıl buldunuz?

Bugünlerde, dünya genelindeki trendlerin bağlantı noktaları Çin’in Pekin şehri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kaliforniya eyaleti gibi yerlerde bulunabilir. Örneğin, otomobil kültürü için bir mihenk taşı olan Malibu’ya bakalım. Bunun gibi şehirlerde kendi Audi tasarım stüdyolarımız var. Bu stüdyolardaki ekibime sürekli şunu soruyorum: Sırada ne var, sıradaki büyük atılım nedir? Çünkü, yalnızca buna benzer bir zihniyet ile, gerçekten yeni bir şey yaratabilirsiniz. Kaliforniya’da, insanlar çok aktif bir yaşam tarzı sürdürüyorlar: İşe gitmeden önce, sabah çok erken saatlerde sörf yaparlar ve hafta sonları açık havanın keyfini sürmek için sayfiyeye giderler. Bunu, çoğunlukla, SUV’larında yaparlar. Ancak, akşam yemeği için şehir merkezine gittiklerinde, şık bir ikinci otomobil kullanırlar.

 

Dolayısıyla kendimize sorduk: Ya tam olarak bu iki tarzı birleştiren tek bir otomobil yaratırsak? Bu, Malibu tasarım stüdyosunda Audi activesphere concept fikri işte böyle doğmuştur. Tesadüf eseri, bu otomobil benim yaşam tarzımla da mükemmel bir şekilde uyumlu.


Portrait of Marc Lichte.Portrait of Marc Lichte.
Marc Lichte sketching a vehicle.Marc Lichte sketching a vehicle.

Audi activesphere concept iki dünyayı bir araya getiriyor: Sağlam bir arazi aracı ve şık, oldukça güzel bir spor otomobil.

Marc Lichte

Marc Lichte gesturing.Marc Lichte gesturing.

Bize kendi yaşam tarzınızdan daha fazla bahsedebilir misiniz?

Kesinlikle aktif bir yaşam tarzından keyif alıyorum. İşte uzun bir günden sonra ve hafta sonları açık havada vakit geçiriyorum. Kürek çekmeye, kayak yapmaya gidiyorum, dağ bisikletimle hızlı bir tur yapmaktan veya 70 kilometrelik bir sürüş yapmaktan keyif alıyorum ve bir yarış yelkenlisi veya bir yatta denize açılmayı seviyorum. Temiz hava, su, elementleri hissetmek. Bunu seviyorum, bu benim tutkum. Hem kendimden hem de spor ekipmanlarımdan daima yüksek seviyede bir mükemmellik ve performans bekliyorum. Ve bir otomobilin tasarımı söz konusu olduğunda da aynı beklentiye sahibim: Daima, en ince ayrıntısına dek mükemmel olan ve performans ve estetiği uyumlu bir şekilde sunan bugüne kadarki en iyi otomobil olmalıdır.

Bu tür bir yaşam tarzı için ne tip araçlar kişiye özel üretilebilir? Audi activesphere concept’in tasarım dili hakkında bize daha fazla neler anlatabilirsiniz?

Audi activesphere concept, Sphere concept araçlarının tasarım dilini bir sonraki seviyeye taşır. Zamandan bağımsız bir şeyi hedeflemek benim tutkum. Benim için, azaltılmış bir tasarım tam anlamıyla sürdürülebilir bir tasarımdır. Uzun bir süre boyunca sürecek şekillerdir.


Audi activesphere concept için, aynı zamanda aklımızda bu vardı: Audi’nin DNA’sının merkezinde, hala, on yıllardır sahip olduğumuz bir sürüş teknolojisi olan quattro var. Audi activesphere concept’in tasarım dili bu teknoloji için bir kanıt niteliğindedir. Bu otomobil zamandan bağımsızdır ancak aynı zamanda yenilikçidir ve ön planda olacaktır. Maksimum seviyede küçültülmüş basit bir şekil ancak yumuşak kaslarla çok kuvvetli. Ancak tıpkı, araç ile ilgili temel fikirde olduğu gibi, kendimize sorduk: quattro’da bir sonraki seviye nedir? Yanıt şöyledir: quattro sadece bir teknoloji veya tasarım unsuru değildir. quattro bir deneyim haline gelmektedir.


Design detail of the Audi activesphere concept.Design detail of the Audi activesphere concept.
Marc Lichte showing a detail on the digital screen.Marc Lichte showing a detail on the digital screen.

quattro -Audi’nin DNA’sının merkezi- bir deneyim haline gelir.

Marc Lichte

Audi activesphere concept’in nerede ve ne zaman kullanılabileceği hakkında biraz daha detay verebilir misiniz?

Bu konsept, gitmek istediğiniz her yere sizi güvenle götürecek arkadaşınız olacak. Günlük yaşamda dahi, dünyayı görmenizi sağlayacak her türlü yolda, dilediğiniz zaman Audi activesphere concept’iniz¹ ile yola çıkarak macera ve özgürlük hissinin daima keyfini süreceksiniz.

 

Üstelik, aktif bir yaşam tarzı için her türlü spor ekipmanını yerleştirmek çok kolay. Çünkü Audi activesphere concept, ondan önceki diğer Sphere conceptler gibi, oldukça değişken olacaktır. Araç, yılda 365 gün boyunca, 360 derecelik bir deneyimdir. Kısacası, Audi activesphere concept maceralarınızı bir sonraki seviyeye taşır. Audi activesphere concept üst düzey bir otomobildir. Bu benim tarzımda bir otomobil.


Marc Lichte on his mountain bike.Marc Lichte on his mountain bike.