“Elektromobilite rahatlamamı sağlıyor > Teknoloji > Audi Türkiye
Audi Türkiye Teknoloji
“Elektromobilite rahatlamamı sağlıyor

"Elektromobilite rahatlamamı sağlıyor”

Olimpik kayak efsanesi Anna Veith, elektromobilitenin neden kendisi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu açıklıyor.

Metin: Nadia Riaz-Ahmed - Fotoğraf: LOOP New Media Okuma süresi: 4 min

A black Audi e-tron GT{ft_e-tron-gt} is parked at the Arx hotel.A black Audi e-tron GT{ft_e-tron-gt} is parked at the Arx hotel.

Alp kırsalının ortasında, Avusturya'nın küçük bir köyünde Veith ailesinin "Arx Hotel"i bulunuyor. Doğa tutkunları buraya geliyor ve aralarında genellikle elektrikli araçlarıyla gelen konuklar da var. Veith, otel arazisinde bulunan iki şarj noktasıyla bugün için iyi bir donanıma sahip olduklarını, ancak gelecekte talebin artması halinde daha fazla şarj noktasına yer açabileceklerini söylüyor. Eski kayak yarışçısı, "Son yıllarda otelimize giderek daha fazla sayıda elektrikli araç kullanan insan geliyor," diyor. "Onlarla sık sık elektromobilite hakkında konuşuyorum" diyor. Zaman içinde bunun "bir komüniteye" dönüştüğünü de ekliyor. "İnsanların elektrikli otomobilleriyle neler yaşadıklarını öğrenmek çok heyecan verici. Özellikle de uzun mesafeler kat edenlerin" diye devam ediyor Veith.

 

Olimpiyat ve dünya şampiyonu iki yılı aşkın bir süredir Audi e-tron GT quattro kullanıyor. O zamandan beri hayatı olumlu yönde değişti. "Bir sporcu olarak, daha sonra kendime daha fazla zaman ayırmak  için A noktasından B noktasına mümkün olduğunca çabuk ulaşmayı öğrendim" diyor. Bugün çok farklı bir şekilde seyahat ediyor. Daha stressiz. "Elektromobilite rahatlamama yardımcı oluyor ve beni daha fazla mola vermeye zorluyor" diyor. Şarj istasyonunun türüne bağlı olarak Audi e-tron GT quattro'nun bataryası 20 dakikadan kısa bir sürede yüzde 80 oranında şarj oluyor. "Şarj molalarını yaşam kalitesi ile ilişkilendiriyorum, çünkü bu şekilde hem yolda hem de hayatımda çok daha rahat oluyorum."


Anna Veith sits at the steering wheel in the Audi e-tron GT{ft_e-tron-gt} and looks into the camera.Anna Veith sits at the steering wheel in the Audi e-tron GT{ft_e-tron-gt} and looks into the camera.

"O kadar heyecanlıyım ki değiştirmeyi düşünmüyorum"

Anna Veith Avusturya'nın en başarılı kayak yarışçılarından biri. Olimpiyat şampiyonu ve üç kez dünya şampiyonu olarak 2020 yılında aktif spor kariyerini sonlandırmaya karar verdi. Ancak bugünün girişimcisi hala yollarda - tamamen elektrikli Audi e-tron GT quattro ile.

Elektromobilite üzerine Anna Veith'e üç soru

01. Audi e-tron GT quattro'nuzun en çok hangi detayını beğendiniz?

Panoramik tavanı gerçekten çok seviyorum. Dışarıdan fark etmiyorsunuz bile ama tamamen camdan yapılmış. Arka koltuklar genellikle ön yolcu koltuğundan daha az sevilir, çünkü arkadan daha az görürsünüz, ancak Audi e-tron GT quattro'nun büyük sunroof’u sayesinde arka koltuklarda bile her zaman özel bir deneyim yaşarsınız.

 

02. Elektromobilite konusunda sizi en çok ne şaşırttı?

Bir keresinde Audi e-tron GT quattro ile Audi'nin buz üzerinde sürüş deneyimine katılmama izin verilmişti. İşte o zaman aracın sınırlarını zorladım ve "e" harfine rağmen kayaklarla pek çok ortak noktası olduğunu fark ettim: hızlı dönüşler, merkezkaç kuvvetlerini hissetme ve tutuşla oynama. Bunun harika olduğunu düşündüm.

 

03. Kendinizi yeni bir çağın öncüsü olarak görüyor musunuz?

Popülerliğimle belirli bir sorumluluk taşıyorum ve bir rol model olarak hareket ediyorum, bunu bir ayrıcalık olarak görüyorum. Sürdürülebilirlik lehine kararlar veriyorum, bu yüzden - ve öncü olmak istediğim için - elektrikli motoru tercih ettim. O kadar heyecanlıyım ki bir daha değiştirmem.


A rear view of Anna Veith's black Audi e-tron GT quattro.A rear view of Anna Veith's black Audi e-tron GT quattro.
Anna Veith plugs the charging cable into her Audi e-tron GT quattro{ft_e-tron-gt}.Anna Veith plugs the charging cable into her Audi e-tron GT quattro{ft_e-tron-gt}.

Elektromobilite sayesinde yolda ve hayatta daha rahatım

Anna Veith

A black Audi e-tron GT quattro stands at the charging station at the hotel.A black Audi e-tron GT quattro stands at the charging station at the hotel.
 
The Audi e-tron GT quattro.

Yolda sportif ve yenilikçi

Audi e-tron GT quattro'nun etkileyici performansı estetik ve konforla nasıl birleştirdiğini keşfedin.