Yoldayken her zaman çok rahatım | Audi Türkiye
Audi Türkiye Teknoloji
"Yoldayken her zaman çok rahatımdır."

"Yoldayken her zaman çok rahatımdır."

İsviçreli üst düzey şef Andreas Caminada, zahmetsiz elektromobilitenin elçisidir.

Metin: Bernd Zerelles - Fotoğraf: Robert Fischer Okuma süresi: 6 min.

Audi RS e-tron GT with Andreas CaminadaAudi RS e-tron GT with Andreas Caminada

Konuşma biraz duraksıyor, sonra Andreas Caminada soruya biraz şaşırmış şekilde kibarca cevap veriyor: "Komşu köydeki çiftçi pazarından sebze almak, çocukları futbol antrenmanına götürmek ya da Zürih'te bir iş toplantısı yapmak için her zaman uygun bir araç."

Dolayısıyla Audi RS e-tron GT, İsviçre'nin Graubünden kentinde yaşayan restoran işletmecisi için günlük kullanıma uygun bir araç. "İster kısa ister uzun mesafe olsun, her kullandığımda keyif alıyorum."

Caminada, sakin Fürstenau köyünde Michelin yıldızlı restoranı ve Schloss Schauenstein butik oteli işletiyor. Onun fine-dining DNA'sı, yerel ürünlere dayalı Alp bölgesinin lezzetlerini, Fransız haute cuisine ilkeleri üzerine inşa edilmiş mutfak sanatı ile eşleştiriyor.

 Audi RS e-tron GT Audi RS e-tron GT
Andreas CaminadaAndreas Caminada

Andreas Caminada, 2019'da ilk Audi e-tron'un piyasaya sürülmesinden bu yana elektrikli araç kullanıyor ve aynı yıl Schloss Schauenstein'a iki şarj noktası kurdu. "Ailemle birlikte kalenin hemen yanında yaşıyorum ve aracımı her zaman burada, evin önünde şarj ediyorum."

Girişimci, Audi RS e-tron GT'sini sık sık Zürih'teki iş toplantılarına 1,5 saatlik bir yolculuk için kullanıyor. Caminada aracını nerede şarj edeceği konusunda asla endişelenmiyor: "Sabahları tam şarjla yola çıkıyorum. Menzil günlük hayatım için fazlasıyla yeterli. Yoldayken her zaman çok rahatım.”

Sürüş sırasında CO2 salınımı yapmadığınızda kendinizi farklı hissediyorsunuz.

Andreas Caminada

Caminada picking juniper berriesCaminada picking juniper berries
Caminada in the greenhouseCaminada in the greenhouse

Caminada, uzun yurtdışı seyahatlerinde gerektiğinde onu güzergah üzerindeki hızlı şarj istasyonlarına yönlendiren navigasyon sisteminin rehberliğine güveniyor. "Şarj olurken bir fincan kahve içiyorum ve sonra yoluma devam ediyorum. Gittiğim yerlerdeki otellerin bile artık kendi şarj istasyonları var."
Ancak eve döndüğünde, kendi şarj altyapısını genişletmenin ne kadar önemli olduğunu her zaman fark ediyor: "Yakında daha fazla şarj noktası sunmamız gerekiyor. Çünkü Schloss Schauenstein'a elektrikli araçlarıyla gelen misafirlerin sayısı her geçen gün artıyor."

Andreas Caminada arranging his plates.Andreas Caminada arranging his plates.

"Bu aracı kullanmak büyük bir zevk."

Andreas Caminada bir girişimci olarak sürdürülebilir ve geleceğe yönelik bir şekilde hareket etmeyi görevi olarak görüyor. Bu bakımdan, elektromobilite onun için bölgesel ürünlerden yapılmış Michelin yıldızlı bir menü kadar büyük bir zevk.

Andreas Caminada için elektromobilite hakkında üç soru

01. İçten yanmalı motora sahip bir araçtan elektrikli bir araca ilk geçtiğinizde yaşadığınız en büyük sürpriz ne oldu?
Daha ekolojik bir ulaşım yönteminin eskisi kadar sportif olmayacağından ve bunu özleyeceğimden biraz korkmuştum. Ama sonuç oldukça farklı oldu.

02. Seyir mi yoksa yarış mı?

Günlük hayatta seyir halinde olmayı tercih ediyorum. Ama bir keresinde elektrikli bir Audi'yi kapalı bir yarış pistinde test etme fırsatım da oldu. Bu oldukça etkileyiciydi: saf güç ve hızlı ivmelenme, çılgın bir sürüş keyfi.

03. Biçim mi işlev mi?

Audi e-tron GT'nin şekli ve tasarımı birçok insana hitap ediyor. Bunu son İtalya seyahatimde tekrar fark ettim. Milano'da insanlar aracın ardından bakıyorlardı.

Andreas Caminada in front of Schloss SchauensteinAndreas Caminada in front of Schloss Schauenstein
Audi RS e-tron GT with charging cableAudi RS e-tron GT with charging cable