Elektrikli Mobilite | Audi Türkiye

Elektrikli mobilite ile daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru

Elektrikli mobilite, dünya çapında daha sürdürülebilir mobilitenin anahtarıdır. İşte bu nedenden dolayı, 2025 yılına kadar 30 elektrikli araç sunma konusunda hedefimizi belirledik. Bunlardan 20’si elektrik modundayken yerel olarak CO₂ emisyonu üretmeyen tamamen elektrikli otomobiller. Bizim için elektrikli mobilite, daha sürdürülebilir ve iklim dostu bir ulaşım sisteminin temel unsurudur.

Audi fabrikası, Brüksel: Dünyanın premium segmentindeki ilk yüksek hacimli sıfır emisyon sertifikalı üretim merkezi

Mart 2019 tarihinden bu yana Audi e-tron'u, plug-in hybrit modellerimizeek olarak tamamen elektrikli bir otomobil olarak sunmaktayız. Bir sonraki adım, elektrikli bir SUV coupé olan Audi e-tron Sportback modelinin piyasaya sürülmesi. Bununla birlikte, aynı zamanda konuya bir aracın ötesinde bakma sorumluluğunu da üstlenmiş bulunuyoruz - ve şirket genelindeki sürdürülebilirlik yol haritamız ile birlikte Audi modellerinin üretiminden kullanımına ve geri dönüşümüne kadar tüm araç yaşam döngüsünü sıfır emisyon statüsüne getirme hedefini belirlemiş bulunuyoruz.

Audi çevre programı Mission: Zero’nun bir parçası olarak, tüm Audi lokasyonları 2025 yılına kadar emisyonsuz olacak. Bugün Brüksel fabrikasındaki durum aynen bu şekilde. Yenilenebilir enerjilerin kullanımı ile yılda 40.000 tona kadar CO₂ emisyonunu önlenecektir. Audi, 2012 yılından bu yana Brüksel'de çevreci elektrik kullanıyor. 2013 yılında bölgedeki en büyük fotovoltaik sistem ilavesi yapıldı. 2017 yılında tesis genişletildi. 89.000 metrekarelik alanı ile yaklaşık 12.5 futbol sahası büyüklüğüne eşit ve bir yıl boyunca yaklaşık 1.500 tane dört kişilik haneye yetebilecek kadar çevreci elektrik üretiyor. Aynı zamanda, tesisin ısı gereksinimleri biyogaz sertifikalarının satın alınması yoluyla emisyonsuz olarak sağlanıyor. Yakıtlar, ısıtma yağı veya solventlerin yanmasından kaynaklanan diğer tüm emisyonlar, karbon kredi projeleri olarak adlandırılan bilançoda denkleştiriliyor.

E-tron Şarj Hizmeti: 120.000'den fazla genel kullanıma açık şarj noktası

Buna ister elektrikli bir otomobil ile daha uzun mesafeler kat etme özgürlüğü veya herhangi bir yerde mola verdiğinizde şarj etme esnekliği diyebilirsiniz. Ya da evde kendi şarj imkanlarına sahip değilseniz, buna sadece bir alternatif diyebilirsiniz. Kişisel olarak sizin için önemli olan neyse, her üç durumda da genel kullanıma açık şarj altyapısı çok önemlidir.

Genel kullanıma açık şarj istasyonlarına erişim amacı ile Audi, standart olarak e-tron Şarj Hizmeti ve bir Mod 3 şarj kablosu sunmaktadır. e-tron Şarj Hizmeti ile 21 Avrupa ülkesinde 120.000'den fazla şarj noktasını kullanabilirsiniz.

*
Karbon-nötre ulaşmak için üç ilke izlenmektedir. Birincisi: CO₂'yu etkin ve sürdürülebilir bir şekilde azaltmak. İkincisi: enerji tedarikinin yenilenebilir enerjiye dönüştürülmesi yöntemi dahil olmak üzere CO₂'yi önlemek. Üçüncüsü: CO₂ emisyonlarını, özellikle de şu anda kaçınılmaz olduğu düşünülen emisyonları, iklim koruma projeleri ile dengelemek.