NSU ile birleşme

Volkswagenwerk AG, 1969'da Auto Union GmbH ve Neckarsulm kökenli NSU'nun birleşmesini sağladı. Yeni şirketin adı Audi NSU Auto Union AG'ydi ve kayıtları Neckarsulm kentindeydi.

NSU

NSU 1873'de Tuna kıyısındaki Riedlingen'de iki Suebyalı tamirci olan Christian Schmidt ve Heinrich Stoll tarafından kuruldu. Yedi yıl sonra Neckarsulm'a taşındılar. İlk yirmi yıl boyunca dikiş makineleri ürettiler, fakat 1886'da orijinal adı Neckarsulmer Strickmaschinenfabrik (Neckarsulm Dikiş Makinesi Fabrikası) olan şirket bisiklet üretmeye başladı. İki tekerlekli araçlar bundan böyle şirketin geleceğiyle ilgili kararlarda önemli bir rol oynayacaktı. NSU'da motosiklet üretimi 1901'de başladı ve beş sene sonra ilk otomobil üretildi. Fakat otomobil üretimi 1929'da iki tekerlekli taşıtların üretimi üzerinde yoğunlaşılabilmesi için durduruldu. 1958'de otomobil üretiminin Neckarsulm'da tekrar başlaması için 30 sene geçmesi gerekecekti. 10 Mart 1969'da Ingolstadt'lı Auto Union GmbH Neckarsulm'daki NSU Motorenwerk AG ile birleşti. Yönetimi Neckarsulm'da olan ve Audi NSU Auto Union AG adını taşıyan yeni şirket 1 Ocak 1969 tarihi itibariyle kurulmuş oldu.

AUDI AG

Son NSU üretim bandından 1977 Mart'ında çıktı ve bundan sonra şirket sadece Audi otomobilleri üretti. Şirketin kulağa garip gelen adı Audi NSU Auto Union AG'nin değiştirilmesi konusunda tartışıldı ve şirket ve ürünlerine aynı ismin verilmesi amacıyla Audi NSU Auto Union AG'nin adı 1985'de AUDI AG olarak değiştirildi. Aynı zamanda şirketin ofisleri Neckarsulm'dan Ingolstadt'a taşındı.