İyi yaşamak üzerine beş tez | Audi Türkiye
Audi Türkiye Lifestyle
İyi yaşamak üzerine beş tez

İyi yaşamak üzerine beş tez

Gelecek bir tutumdur. Üç yıldızlı İsviçreli şef Andreas Caminada, iyi yaşamın neden bir kordon-bleu menüden daha fazlası olduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor.

Metin: Bernd Zerelles - Fotoğraf: Thomas Luethi, Lukas Lienhard, Thomas Buchwalder Okuma süresi: 3 min.

Portrait of Andreas Caminada.

Andreas Caminada'nın girişiminin kalbi İsviçre'nin Grasons kantonunda bulunan Fürstenau'dur. 45 yaşındaki adam, 20 yıldan kısa bir süre içinde kasabayı, Casa Caminada konukevinin, fırının, kahvehanenin, Oz'da kaliteli vejetaryen yemeklerin ve mücevherin keyfini çıkaran, iyi yaşamı sevenler için bir destinasyona dönüştürdü. Schloss Schauenstein, bir malikanede yer alan çok ödüllü bir yıldızlı restoran ve butik otel (andreascaminada.com, yalnızca Almanca). Komşu vadide büyüyen Caminada, "Bu küçük kasabaya yeni bir hayat verdik" diyor. Girişimci, Andreas Caminada'nın Bad Ragaz, Zürih, St. Moritz ve Bangkok'taki diğer kuruluşlarında, kanatları altına aldığı genç şeflere, ortak bir mutfak felsefesine dayalı olarak kendi imza tarzlarını geliştirme şansı veriyor. “Paylaştığımız vizyon ve tutkuya uygun olarak bu restoranlara hayat veriyorlar. Ben malikaneye aitim. Beni bulacağın ve kalmayı düşündüğüm yer orası." Andreas Caminada, iyi yaşamın zevklerini neyin oluşturduğuna dair görüşünü beş tezde özetliyor.

1. İyi yaşamın bir adresi vardır.

“Kendini tedavi etmek isteyen kişiler bize gelebilir, kaygılarını geride bırakabilir, rahatlayabilir ve duyularını şımartabilirler. Burada, memleketimde, hayatın küçük zevklerinin tadını çıkarabilirler; farklı bir bölgesel tat, tarih ve yeni başlangıçlarla sıcak bir karşılama. Benim, ekibim ve misafirlerimiz için burası bizim mutlu yerimiz.”

Schloss Schauenstein manor house.
Evening falls over the mountains.

2. İyi yaşamak, hayatı sadeleştirmektir.

“Hiçbir şeyi abartmıyoruz. Ziyaretçiler ister kalede, ister Oz’da, isterse konuk evinde vakit geçirmek istesinler; hiçbir şekilde rahatsız edilmeden otantik bir deneyimin ve iyi yemeklerin keyfini çıkarabilirler. Hem sabırsızlıkla bekledikleri hem de gözlerini yeni şeylere açan bir fırsattır bu. Haz, tüm duyularınızı deneyime odaklamak demektir.”

A gourmet dish.
Herb garden.

3. İyi yaşamak, bir kültürdür.

“İyi yaşamak, misafirperverlik kültüründen doğar. Misafirlerimiz bizi ziyaret edip sunduklarımıza ilgi gösterdiklerinde onları memnun etmeyi sadece işimiz olarak görmeyiz; misafirlerimizi memnun etmek, bizim için bir tutkudur. İnsanların kişisel ihtiyaçlarını karşılamaya hizmet ettiğinizde, kendilerini size daha kolay teslim ederler.”

A dining room.

4. İyi yaşamak, insan dokunuşu ister.

“Misafirlerimize alan tanıyoruz ama aynı zamanda her zaman ulaşacakları kadar yakınlarındayız. Her çalışan kalbini, ruhunu ve kişiliğini işine yansıtıyor. Ve misafirlerimiz buna bayılıyor.
Sonuçta ortaya, kendine özgü samimiyeti kusursuz bir abartısızlıkla ve tatlı bir sakinlikle süsleyen bir ambiyans ortaya çıkıyor.

Portrait of Andreas Caminada.
Andreas Caminada at a mountain lake.

5. İyi yaşamak, ilham vericidir.

“Muhteşem yemeklere ait unutulmayacak hatıralar ve kendine özgü bir tarzla şekillendirilmiş olağan üstü bir ambiyans yaratmaya çalışıyoruz, böylece burada geçirilen zamanın ve bu zamanı paylaşan insanların asla unutulmamasını istiyoruz. Misafirlerimiz bu mekanın duyular üzerinde yaptığı büyüye teslim olduklarında, bu mekan onlarla birlikte yaşamaya devam ediyor ve deneyimin verdiği haz ilham verici oluyor.”

Henrik Wenders in conversation with Andreas Caminada.

İlerleme Üzerine Yapılan Sohbetler: Henrik Wenders, Andreas Caminada ile buluşuyor

 

Henrik Wenders and Andreas Caminada in conversation.